Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Nilsson, Tore, litografi, komposition_22523a_lg.jpeg
Nilsson, Tore, litografi, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Book, Max Mikael, etsning, komposition, _22524a_lg.jpeg
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap, _22525a_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"_22526a_lg.jpeg
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur, _22533a_lg.jpeg
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa", _22535a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _22536a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden, _22519a_8da9b0b7c491537_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt, _22518a_8da9b03e1b2b5f0_lg.jpeg
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup, _22540a_lg.jpeg
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig_22539a_lg.jpeg
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _22542a_lg.jpeg
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap_22147a_8da9569fd368b54_lg.jpeg
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Sven, olja, man vid flygel_22146a_8da9569e8fa90b5_lg.jpeg
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap, _22071a_8da91a0131c9942_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg, _22559a_8da9b16b9098d85_lg.jpeg
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
SlutprisInga bud
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet", _22569a_lg.jpeg
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt, _22573a_lg.jpeg
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _22574a_lg.jpeg
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition, _22585a_lg.jpeg
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition, _22586a_lg.jpeg
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Boczewska, Maria, färglito, rädisor, _22587a_lg.jpeg
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _22589a_lg.jpeg
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får, _22596a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst, _22597a_lg.jpeg
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien", _22603a_8da9bb38ded81fa_lg.jpeg
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition, _22604a_8da9bb3a1303599_lg.jpeg
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken, _22611a_lg.jpeg
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor_22490a_8da9af04e1efe50_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"_22647a_lg.jpeg
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor, _22649a_lg.jpeg
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp, _22655a_8da9bdab2c77ee8_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _22656a_8da9bdaa1570d42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män, _22657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla, _22658a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden, _22659a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran, _22660a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900, _22661a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap, _22662a_lg.jpeg
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland, _22663a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn, _22664a_lg.jpeg
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn, _22665a_lg.jpeg
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld_22670a_8da9bd9ec394710_lg.jpeg
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _22673a_lg.jpeg
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866, _22676a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur, _22675a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _22674a_lg.jpeg
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens, _22677a_lg.jpeg
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK