Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor, _22279a_8da97cf2d1ef66c_lg.jpeg
Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"_22278a_8da97cea088e05a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia, _22354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna_22195a_8da9639a8f692bb_lg.jpeg
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _22358a_lg.jpeg
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition, _22359a_lg.jpeg
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition, _22362a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer, _22363a_lg.jpeg
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär_22364a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, lackmålning, komposition_22180a_8da95987217e0b7_lg.jpeg
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka_22265a_8da9725699fa55e_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap_22264a_8da9725b5ab2d29_lg.jpeg
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,_22263a_8da972557349bc5_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel, _22193a_8da9639c84c18e3_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"_22194a_8da9639b8f39d67_lg.jpeg
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster, _22390a_8da9a40aeba4bc6_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby", _22391a_8da9a4813d87462_lg.jpeg
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kent, Søren, olja, komposition, _22392a_8da9a48568061a9_lg.jpeg
Kent, Søren, olja, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten, _22396a_lg.jpeg
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _22397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _22400a_lg.jpeg
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansen, Finn, olja, "Relief", _22402a_lg.jpeg
Johansen, Finn, olja, "Relief",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753, _22408a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68_22409a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao, _22413a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831, _22424a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "Procession", _22433a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Krusell, Harris, olja, nattbild, _22434a_lg.jpeg
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68, _22435a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _22482a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter, _22484a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck, _22488a_8da9aef8d9dc611_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm, _22489a_8da9af0112eebcd_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition_22491a_8da9af06fc37d8a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersen, K Werner, olja, bygata_22492a_8da9af0ff7d86d8_lg.jpeg
Andersen, K Werner, olja, bygata
SlutprisInga bud
Värdering300 - 40 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor_22493a_8da9af13f0e8600_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna_22494a_8da9af16aad881d_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",  _22502a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna_22504a_lg.jpeg
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten_22505a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti_22510a_8da9aff79a96454_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika, _22511a_8da9b00520989eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"_22512a_8da9b008c77e228_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv, _22513a_8da9b00e2d330f9_lg.jpeg
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik, _22514a_8da9b025ac370b1_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt, _22515a_8da9b02855f1b2d_lg.jpeg
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad, _22516a_8da9b0374086336_lg.jpeg
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"_22522a_lg.jpeg
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK