Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie, _22355a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag_22246a_8da97177e321f9a_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut, _22252a_8da971dee34d079_lg.jpeg
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt, _22257a_8da97258b829a21_lg.jpeg
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, _22256a_8da971e208b376d_lg.jpeg
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, _22247a_8da971790aaa74e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak, _22366a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22370a_8da9a4023dfb26c_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, _22258a_8da971e309dd457_lg.jpeg
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok, _22192a_8da9639d514b347_lg.jpeg
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft, _22372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok, _22373a_lg.jpeg
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet", _22375a_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva, _22376a_8da9a59737cd119_lg.jpeg
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22378a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981, _22379a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22380a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22381a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22382a_lg.jpeg
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22383a_lg.jpeg
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22384a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22385a_lg.jpeg
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22386a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,  _22387a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _22388a_8da9a400536e3f5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _22399a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900, _22423a_lg.jpeg
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft, _22425a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome, _22426a_lg.jpeg
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _22445a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft, _22456a_8da9ae296ee7ff1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början, _22478a_8da9ae77d9a4cef_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _22486a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _22477a_8da9ae74692391b_lg.jpeg
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22476a_8da9ae70a155b54_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _22473a_8da9aeb591863e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _22487a_8da9aeefd362fa9_lg.jpeg
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut, _22495a_8da9af197879124_lg.jpeg
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par, _22517a_8da9b03ad82665c_lg.jpeg
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485", _22538a_lg.jpeg
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _22541a_lg.jpeg
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,_22466a_8da9ae4db93a34c_lg.jpeg
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _22544a_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _22556a_8da9b163ab775d8_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt, _22558a_8da9b16504a16c1_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, _22467a_8da9ae504521a42_lg.jpeg
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad", _22462a_8da9ae426df734b_lg.jpeg
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _22577a_lg.jpeg
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK