Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _21973a_8da8f4139acbc43_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _22019a_lg.jpeg
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10", _22020a_lg.jpeg
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben, _22074a_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _22076a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _22078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början, _22079a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _22085a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _22094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Aifa, Tibro, sideboard med lös bokhylla teak, _22096a_lg.jpeg
Okänd designer för Aifa, Tibro, sideboard med lös bokhylla teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, pinnstolar, 4 st, "Fanett", 1960-tal, _22097a_8da926dcba8bdf2_lg.jpeg
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, pinnstolar, 4 st, "Fanett", 1960-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _22102a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, fåtölj, "Arabesk", design 1955, _22103a_8da926deaa87693_lg.jpeg
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _22123a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal, _22172a_8da958e83de30b8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä, _22187a_lg.jpeg
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64, _22189a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo", _22142a_8da94cf9d16b026_lg.jpeg
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft, _22197a_lg.jpeg
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil, _22199a_lg.jpeg
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal, _22202a_lg.jpeg
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben, _22206a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _22207a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål, _22208a_lg.jpeg
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900, _21978a_8da94a2efb0612d_lg.jpeg
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, modern tillverkning, _22154a_8da963dc8323a33_lg.jpeg
Soffa, 3-sits, Howardmodell, modern tillverkning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _22233a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lamp/rökbord, svarvat trä med mässingskiva, _21977a_8da8f416905f2b5_lg.jpeg
Lamp/rökbord, svarvat trä med mässingskiva,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil, _22240a_lg.jpeg
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50, _22272a_8da972a7eb5f18d_lg.jpeg
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22276a_lg.jpeg
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22277a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965, _22284a_8da97ce272921c0_lg.jpeg
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _22290a_lg.jpeg
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _22292a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _22295a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början, _22301a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _22303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _22302a_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _22308a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, _22310a_lg.jpeg
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården, _22320a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa", _22319a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _22329a_8da9a1f1d445802_lg.jpeg
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva, _22330a_8da9a1e71b50257_lg.jpeg
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900, _22336a_8da9a1e4ec9eaa0_lg.jpeg
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_22343a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK