Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström, _21988a_8da8f1f2654841f_lg.jpeg
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1787, _22110a_8da9277e0206c9f_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1787,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti svenska silvermynt, total vikt cirka 2,9 kilo_22111a_8da9496ba9dfd3b_lg.jpeg
Parti svenska silvermynt, total vikt cirka 2,9 kilo
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti svenska mynt, 17-1800-tal, _22112a_8da9496a9ab7f63_lg.jpeg
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti mynt, Finland/Ryssland, _22113a_8da94969d0b7837_lg.jpeg
Parti mynt, Finland/Ryssland,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt 2 st, USA, 1 $ 1892, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans samt 1/2 Columbian $ 1893, _22114a_8da94968f7648c7_lg.jpeg
Silvermynt 2 st, USA, 1 $ 1892, så kallad Morgandollar, myntort New Orleans samt 1/2 Columbian $ 1893,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4  Förposttjensten _21990a_8da8f1f0bbfbf2b_lg.jpeg
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4 Förposttjensten
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär), _22203a_lg.jpeg
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito, _22239a_8da965d724ebf31_lg.jpeg
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _22342a_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett i balja, Bajonett, Engelsk M/N4 MK2 för Short Magazine Lee-Enfieldgevär No 4, _22404a_8da9a4dfe13db84_lg.jpeg
Bajonett i balja, Bajonett, Engelsk M/N4 MK2 för Short Magazine Lee-Enfieldgevär No 4,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett, Ryssland M/1891/30 för Mosin Nagantgevär, _22406a_8da9a4e2516a687_lg.jpeg
Bajonett, Ryssland M/1891/30 för Mosin Nagantgevär,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide, _22427a_8da9a540a015404_lg.jpeg
Flintlåspistol, 1700-talets 1 hälft, valnöt och smide,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville, _22428a_8da9a54193d4c4c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft, _22429a_8da9a58480cdc52_lg.jpeg
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt, _22496a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22566a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22568a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Parti frimärken, 1 flyttlåda_22552a_8da9b1eaef77638_lg.jpeg
Parti frimärken, 1 flyttlåda
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pergaminpåsar, ca 1000 st_22560a_8da9b1f003b9582_lg.jpeg
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st_22557a_8da9b1ee9da3a1f_lg.jpeg
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti frimärken, frimärksklipp mm, _21972a_8da9bba4a4cfb41_lg.jpeg
Parti frimärken, frimärksklipp mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej_22579a_8da9bacec3456b3_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm_22580a_8da9bad0550423c_lg.jpeg
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal, _22581a_8da9bad18a7a748_lg.jpeg
Pistol, snäppslaglås, 1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Frimärken, 1 album, postfriska_22553a_8da9b191551ab01_lg.jpeg
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Fredrik I 1728, _22590a_8da9bacf027084f_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Fredrik I 1728,
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Fredrik I 1731, _22591a_8da9bad113888c1_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Fredrik I 1731,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, 1 $ 1922, _22592a_8da9bad02dfc91c_lg.jpeg
Silvermynt, 1 $ 1922,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 8 st, total vikt 130 gram, _22593a_8da9bad4b2c177d_lg.jpeg
Silvermynt, 8 st, total vikt 130 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _22595a_8da9d78e4ea669a_lg.jpeg
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _22606a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _22616a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Knivar 1 balja, 3 st,; 1 Olsen Knives (OK), 1 rådjurshorn och smide samt 1 björk och smide,_22642a_8da9bd1db4f2ff2_lg.jpeg
Knivar 1 balja, 3 st,; 1 Olsen Knives (OK), 1 rådjurshorn och smide samt 1 björk och smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti vapen; kruthorn, jambiyor, prydnadspistol mm, _22651a_8da9bd2ca63ee20_lg.jpeg
Parti vapen; kruthorn, jambiyor, prydnadspistol mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Myntalbum med mynt, mestadels Sverige och silver, _22736a_8da9c9106a30d5e_lg.jpeg
Myntalbum med mynt, mestadels Sverige och silver,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Parti delvis äldre vykort, _22744a_8da9c9f608b8528_lg.jpeg
Parti delvis äldre vykort,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK