Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _22273a_8da97ced78f2599_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,_22360a_lg.jpeg
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _22361a_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900, _22223a_8da9658ef94acd6_lg.jpeg
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell_22179a_8da959804672bb0_lg.jpeg
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22370a_8da9a4023dfb26c_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok, _22192a_8da9639d514b347_lg.jpeg
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920, _22374a_lg.jpeg
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast_22185a_8da963a1ce3a4b8_lg.jpeg
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal, _22389a_8da9a4038b2e217_lg.jpeg
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Harv, smide, sekelskiftet 1900. _22393a_8da9a4871ed1c52_lg.jpeg
Harv, smide, sekelskiftet 1900.
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, mässing, 3 st_22211a_8da963975ec10ad_lg.jpeg
Ljusstakar, mässing, 3 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900, _22224a_8da9658d8fc2192_lg.jpeg
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm, _22415a_8da9a4de902ecc6_lg.jpeg
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _22420a_8da9a53db4f05cb_lg.jpeg
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _22421a_8da9a53ed781aaf_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900, _22422a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft, _22425a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal, _22481a_lg.jpeg
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _22486a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal, _22497a_lg.jpeg
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Solur, delvis patinerad metall, _22503a_lg.jpeg
Solur, delvis patinerad metall,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, i huvudsak Sverige, _22534a_lg.jpeg
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _22537a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900, _22543a_lg.jpeg
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall_21997a_8da8f417e094f56_lg.jpeg
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"_22024a_8da901a1df9a8c9_lg.jpeg
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22566a_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _22568a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _22556a_8da9b163ab775d8_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pergaminpåsar, ca 1000 st_22560a_8da9b1f003b9582_lg.jpeg
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st_22557a_8da9b1ee9da3a1f_lg.jpeg
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900, _22572a_lg.jpeg
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic_22454a_8da9ae2394e0e84_lg.jpeg
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22575a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900, _22576a_lg.jpeg
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frimärken, 1 album, postfriska_22553a_8da9b191551ab01_lg.jpeg
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast_22582a_8da9bb3b6b7ef83_lg.jpeg
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_22588a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek, _22601a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti dalahästar, 5 st, bemålad trä, 1900-talets andra hälft_22036a_8da90c03ee3e5de_lg.jpeg
Parti dalahästar, 5 st, bemålad trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Uppsatsskål, glas och nysilver, GAB 1900-talets 1 hälft, _22040a_8da90c0183845c4_lg.jpeg
Uppsatsskål, glas och nysilver, GAB 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt_22607a_lg.jpeg
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa, _22606a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vinkylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _22029a_8da90bad2414415_lg.jpeg
Vinkylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_22028a_8da90baba5138d7_lg.jpeg
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Loewy,  Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer_22030a_8da90c05ef775b4_lg.jpeg
Loewy, Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10_22003a_8da8ff46dfd3233_lg.jpeg
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK