Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_21982a_8da8cc44f3f8b70_lg.jpeg
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _22010a_8da8ff497340db8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22016a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
The Beatles, LP-skivor, 5 st,  bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl, _22026a_8da9019f4f088a5_lg.jpeg
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor_22027a_8da9019e24f6ab7_lg.jpeg
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22075a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, _22081a_lg.jpeg
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor, _22066a_8da91a05a971ffa_lg.jpeg
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv, _22089a_8da91a8a1d8b529_lg.jpeg
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting med lös nackkudde, "Karlskrona",  _22037a_8da918a8391db3c_lg.jpeg
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting med lös nackkudde, "Karlskrona",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström, _21988a_8da8f1f2654841f_lg.jpeg
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _22094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _22095a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003, _22124a_lg.jpeg
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900, _22173a_8da9597d40c1456_lg.jpeg
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64, _22189a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal, _21989a_8da8f1f1a207d44_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976_22204a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973_22205a_lg.jpeg
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, förgyllt och skuret trä och stuck, rokokostil, 1900-tal, _21974a_8da8f414868078a_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och skuret trä och stuck, rokokostil, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_22032a_8da90bb03f4d987_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _22220a_8da965238a3d594_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, _22222a_8da96521478bba6_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti ytterfoder, porslin, svanar_22210a_8da963987e48509_lg.jpeg
Parti ytterfoder, porslin, svanar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _22233a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, 16 st, bl.a Rod Stewart, Elvis Presley, Blood sweat and tears m.m_22181a_8da963db75762b3_lg.jpeg
Parti LP-skivor, 16 st, bl.a Rod Stewart, Elvis Presley, Blood sweat and tears m.m
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jordglob, 1900-talets början, svärtad fot_21975a_8da8cef3617a59a_lg.jpeg
Jordglob, 1900-talets början, svärtad fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57_21979a_8da8cef26614106_lg.jpeg
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl_22025a_8da901a078e67f1_lg.jpeg
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)_22009a_8da900438a76e67_lg.jpeg
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dior, Christian, glasögon_22012a_8da8ff47c36398a_lg.jpeg
Dior, Christian, glasögon
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrgård, Sighsten för Sweden frames, glasögon_22011a_8da8ff48a5df694_lg.jpeg
Herrgård, Sighsten för Sweden frames, glasögon
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft, _22237a_8da965d50117976_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _22238a_8da965d5ff5fdda_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito, _22239a_8da965d724ebf31_lg.jpeg
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _22243a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m_22155a_8da963a36226a42_lg.jpeg
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _22295a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _22300a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _22302a_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning_22309a_lg.jpeg
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Olga, _22317a_lg.jpeg
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, grytunderlägg, teak_22318a_lg.jpeg
Okänd designer, grytunderlägg, teak
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _22249a_8da971e41738724_lg.jpeg
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _22341a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _22345a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 700 - 3 800 SEK
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900, _22347a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik, för Boda Smide,  ljusstake, glas och svärtat smide_22297a_8da97e1634e31a8_lg.jpeg
Höglund, Erik, för Boda Smide, ljusstake, glas och svärtat smide
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK