440 Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
etsad klinga med text "konungen" och "Fäderneslandet, denna signerad Svalling Möntorp, total l 96 cmlitteratur: jämför Armémuseum AM.039918
Värdering | 2 200 - 2 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |