Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII, _22788a_8daa871f6b870fb_lg.jpeg
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars", _22803a_8daaab985ae323c_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram, _22763a_8daa54c45f5c9be_lg.jpeg
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld, _22759a_8daa54c037b220e_lg.jpeg
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld, _22762a_8daa54c2f4c993a_lg.jpeg
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram, _22767a_8daa54c98c97838_lg.jpeg
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900, _22790a_8daa87326a8f479_lg.jpeg
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906, _22774a_8daa552b9d304ac_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram, _22773a_8daa552d618505c_lg.jpeg
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745, _22867a_8daac5df5e06204_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal, _22938a_8daadd5e4aaed3f_lg.jpeg
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito, _22944a_lg.jpeg
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti svenska mynt, 17-1800-tal, _23027a_lg.jpeg
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti mynt, 1 album, mycket silver, _22963a_8daadea5b1ea93e_lg.jpeg
Parti mynt, 1 album, mycket silver,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram, _22889a_8daad222292db77_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Trofé, råbock, guldtrofé, _23041a_8dab041e4cf2da1_lg.jpeg
Trofé, råbock, guldtrofé,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011, _22771a_8daa552fa82fb5a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!), _23062a_8dab0493ba420ba_lg.jpeg
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"_23066a_8dab04e623326ae_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _23185a_8dab1b3225ca3e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _23234a_lg.jpeg
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram, _22772a_8daa552e2a04236_lg.jpeg
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver, _23247a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing, _23258a_8dab290b5f080c6_lg.jpeg
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer, _23266a_8dab298eb69b6bd_lg.jpeg
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet, _23267a_8dab29902c60871_lg.jpeg
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sabel, stål med valnötsgrepp,  sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal, _23268a_8dab2993cfccfd6_lg.jpeg
Sabel, stål med valnötsgrepp, sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891, _23269a_8dab2995800665a_lg.jpeg
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _23293a_lg.jpeg
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Frimärksalbum, 7 st_23300a_lg.jpeg
Frimärksalbum, 7 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal, _23308a_8dab2ab85baa410_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn, _23310a_8dab2b08499e1fe_lg.jpeg
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _23313a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt, _23379a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram, _23126a_8dab0f116a01ca0_lg.jpeg
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige_23032a_8dab03878f8158a_lg.jpeg
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trofé, bogmonterad råbock, _23043a_8dab0380cad2ffa_lg.jpeg
Trofé, bogmonterad råbock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen_23121a_8dab0f089300b06_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville, _23485a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti mynt och sedlar, delvis silver, _22995a_8dab041fbf109d6_lg.jpeg
Parti mynt och sedlar, delvis silver,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti mynt_23550a_8dab5dc7620559b_lg.jpeg
Parti mynt
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä, _23574a_8dab68242629b7a_lg.jpeg
814
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti postfriska frimärken, _23603a_8dab69bfefb938c_lg.jpeg
843
Parti postfriska frimärken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja, _23608a_8dab6a4cca8d080_lg.jpeg
847
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja, _23609a_8dab6a4da6ea1f7_lg.jpeg
848
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster, _23610a_8dab6a4f4a10874_lg.jpeg
849
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK