Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram, _22763a_8daa54c45f5c9be_lg.jpeg
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, _22792a_8daa876df16a0e3_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver, _22850a_8daac43d9354cd2_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22862a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _22878a_8daad1533b694ed_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm, _22899a_8daad2550969ec1_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _22945a_8daadd8fe37c6c3_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22952a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22953a_lg.jpeg
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel, _23133a_8dab0f6903685b6_lg.jpeg
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar, _23253a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing, _23258a_8dab290b5f080c6_lg.jpeg
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal, _22910a_8daad281c01ff18_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _23275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _23281a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _23293a_lg.jpeg
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal, _23299a_8dab2a4aede7118_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal, _23308a_8dab2ab85baa410_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt, _23309a_8dab2ab9a7512cf_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _23313a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv, _23403a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par,  porslin, Kina, 1900-tal, _23427a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond, _23458a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon, _23476a_8dab5abebea162c_lg.jpeg
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23477a_8dab5ac06de2249_lg.jpeg
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _23478a_8dab5ac1f6991f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô, _23496a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900, _23520a_lg.jpeg
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, fajans med bronsmontage, sekelskiftet 1900, _23113a_8dab0e9a5752e89_lg.jpeg
Bordslampa, fajans med bronsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK