Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",_22761a_8daaa1b98eb3387_lg.jpeg
Jonsson, Lars, akvarell, "Sträckande änder, frisk sydväst",
SlutprisInga bud
Värdering90 000 - 100 000 SEK
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna, _22793a_8daaab28d0b9906_lg.jpeg
Courbet, Gustave, hans art (?), olja, vilande kvinna,
Slutpris20 000 SEK
Värdering18 000 - 34 000 SEK
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97, _22807a_8daaaca12a76b27_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg", _22796a_8daaab2eb998fb8_lg.jpeg
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _22810a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta", _22808a_8daaaca290961bd_lg.jpeg
Mann, Gunilla, färglito, "Halmstad i mitt hjärta",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_22811a_8daab7c32882ca0_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Corot, Camille, hans art, landskap, _22799a_8daaab4469836b7_lg.jpeg
Corot, Camille, hans art, landskap,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_22812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _22814a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745, _22798a_8daaab414defe4e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751, _22804a_8daab8df6d1179a_lg.jpeg
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _22815a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm, _22868a_8daadc459685ab2_lg.jpeg
Slutpris38 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22818a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22819a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957, _22791a_8daa876c9a7aee0_lg.jpeg
Chagall, Marc, etsning, "Elie sur le Mont Carmel" 1957,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _22766a_8daa60af60cddce_lg.jpeg
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _22797a_8daaab957026d56_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _22821a_lg.jpeg
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_22822a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne, _22827a_lg.jpeg
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22828a_lg.jpeg
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, segelfartyg utanför kust, _22800a_8daaab46328e984_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, segelfartyg utanför kust,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22829a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22830a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _22838a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam, _22802a_8daaab9a6c47dbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt, _22795a_8daaab2c47f0248_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner, _22782a_8daa79e674bdffd_lg.jpeg
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, kol och täckvitt, kvinna med duvor, _22794a_8daaab2ac7fa129_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, kol och täckvitt, kvinna med duvor,
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie", _22845a_8daac4176b8def7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _22847a_lg.jpeg
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _22863a_8daac5d19e2736f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _22864a_8daac5d2fd651ba_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _22865a_8daac5d4e320b17_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22875a_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22876a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22873a_lg.jpeg
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur, _22877a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _22884a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _22883a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal, _22885a_8daad1f6b27d9b7_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss, _22907a_8daad27a8efe507_lg.jpeg
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _22930a_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig, _22934a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return", _22943a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden, _22940a_lg.jpeg
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK