Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
149
Andreasson, Kurt, olja, "Östra Stranden", efter bild från 1930-talet,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
152
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
153
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
166
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
183
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
184
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
186
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Slutpris11 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
207
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
208
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
217
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
218
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
219
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
225
Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
229
Persson, Lasse. färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
230
Wahlbeck, Kent, skulptur, bemålad metall, monterad på plastskiva
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
243
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
244
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
254
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
257
Okänd konstnär, olja, parismotiv
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
258
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
259
Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
260
Tobiasse, Theo, färglito, "La princesse et le bouffon" 1978,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
261
Hillfon, Maria, färglito, stilleben med blommor och påfågelsfjäder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
262
Mann, Gunilla, färglito, "Takflirt",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
300
De Simone, Tommaso, olja, "Fregatten Wanadis i Neapels Hamn 1881. Lilliehöök (Gustaf Bertil Lilliehöök af Fårdala 1836-99) sekond. Prins Oscar (II) ombord."
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
301
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, interiör med sittande kvinna
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
302
Okänd konstnär, olja, clowner,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
304
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
306
Zilo, Gunnar, olja, sittande kvinna,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
319
Qvarsebo, Michael, färglito, "Mona Lisa",
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
323
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
SlutprisInga bud
Värdering40 - 500 SEK
325
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
326
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning".
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
334
Lang, Marika, färglitografi, köksscen,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
335
Lang, Marika, färglitografi, dansscen,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
344
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
359
Frisk, Thomas, akvatint, "Ruinstad II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
364
Point, George, färglitografi, "Portkosme 65",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
370
Olsson, Alf, olja, stående kvinna
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
373
Nordenborg, Bengt, litografi, "Mötet mellan Chauvin och Florence",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
374
Pettersson, Gunnar, färglitografi, knölsvanar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
379
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
381
Frisk, Ulla, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
383
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
389
Nerman, Einar, litografi, sagomotiv,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
393
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
397
Gruva, Knut, färglito, hamnbild,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
400
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.