Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _22768b_8daab8dcb9cbf22_lg.jpeg
4
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _22809a_lg.jpeg
11
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _22754a_8da9fa5fbb717c8_lg.jpeg
43
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _22831a_lg.jpeg
55
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _22835a_lg.jpeg
59
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal, _22841a_lg.jpeg
70
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _22849a_lg.jpeg
81
Snedklaffsekretär, valnöt och alm, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _22853a_lg.jpeg
86
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _22854a_lg.jpeg
87
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _22857a_8daac46637d138c_lg.jpeg
90
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits, _22858a_8daac46ad99068c_lg.jpeg
91
Okänd dansk designer, 1950-tal, pall, bok, trebent med skålad sits,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22817a_lg.jpeg
101
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _22874a_lg.jpeg
106
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm, _22886a_8daad1f9207b4f1_lg.jpeg
121
Skåp, delvis svärtad ek, barock, 1600-talets 1 hälft, rik dekor av blinderingar, hopplister mm,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22895a_lg.jpeg
124
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo", _22933a_lg.jpeg
133
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900, _22939a_lg.jpeg
141
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil, _22942a_lg.jpeg
142
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben, _22941a_lg.jpeg
146
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _22966a_lg.jpeg
164
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor_22969a_lg.jpeg
167
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _22972a_lg.jpeg
174
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _22974a_8daadefe07d9285_lg.jpeg
177
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord med iläggsskiva, masurbjörk på kromade spännben, "Superellips", _22975a_8daadefffd3faac_lg.jpeg
178
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord med iläggsskiva, masurbjörk på kromade spännben, "Superellips",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster", _22976a_8daadf300339a56_lg.jpeg
179
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _22977a_8daadf01811da85_lg.jpeg
180
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _22978a_8daadf032bb20ba_lg.jpeg
181
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, ek med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"_22986a_8daadf365a660fa_lg.jpeg
189
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, fåtölj, böjträ med cognacsfärgad, flätad läderklädsel, Pernilla, _22987a_8daadf376ff9557_lg.jpeg
190
Mathsson, Bruno för Dux, fåtölj, böjträ med cognacsfärgad, flätad läderklädsel, Pernilla,
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String, _23011a_8dab0288031eabc_lg.jpeg
193
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, _23024a_lg.jpeg
209
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, _22997a_8dab027e243afe1_lg.jpeg
211
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel, _23046a_lg.jpeg
233
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _23058a_lg.jpeg
247
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, _23068a_lg.jpeg
255
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _23069a_lg.jpeg
256
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _23220a_lg.jpeg
342
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _23223a_lg.jpeg
345
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 30 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _23224a_lg.jpeg
347
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23218a_8dab1d83ed8c132_lg.jpeg
348
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23217a_8dab1d82abefe22_lg.jpeg
349
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, grålackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23216a_8dab1d81062c436_lg.jpeg
350
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  _23215a_8dab1d7ff06db6a_lg.jpeg
351
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _23214a_8dab1d7dc7494a0_lg.jpeg
352
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _23213a_8dab1d7c0f90fec_lg.jpeg
353
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor, _23124a_8dab0ff8233e662_lg.jpeg
369
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"_23236a_lg.jpeg
384
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben_22751a_8daaced90b0dc5f_lg.jpeg
386
Okänd designer, pallar, 1 par, björk på svartlackerade ben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.