Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _23240a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, vägghylla, teak_23000a_8dab02822bb1d68_lg.jpeg
Okänd designer, vägghylla, teak
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Krydd(?)skåp, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, _23089a_8dab1c7a8908e65_lg.jpeg
Krydd(?)skåp, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, teak med två utdragbara skivor, _23254a_8dab29069df801b_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, teak med två utdragbara skivor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par, orange textilklädsel, _23255a_8dab2907e149875_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, snurrfåtöljer, 1 par, orange textilklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, _23260a_8dab290e32eef12_lg.jpeg
Stegpall, krom med blå melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, lackerad metall och plast, _23261a_8dab290f8343a56_lg.jpeg
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, lackerad metall och plast,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Williamsson, Roland för Fröseke, hallbyrå med spegel, _23263a_8dab2985e1e7022_lg.jpeg
Williamsson, Roland för Fröseke, hallbyrå med spegel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal, _23264a_8dab29e0c7e7b8f_lg.jpeg
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal, _23265a_8dab29e21c12934_lg.jpeg
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medicinskt skåp, lackerad plåt. 1900-talets 1 hälft, _23296a_8dab2ab3ed5a021_lg.jpeg
Medicinskt skåp, lackerad plåt. 1900-talets 1 hälft,
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Medicinvitrinskåp, vitlackerat trä, 1900-talets mitt, _23297a_8dab2ab59fa217a_lg.jpeg
Medicinvitrinskåp, vitlackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris14 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _23302a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _23307a_8dab2ab6d76eb42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början, _23315a_lg.jpeg
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23319a_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, _23333a_lg.jpeg
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _23347a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _23349a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _23093a_8dab3700e3eef80_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _23092a_8dab36ff84d4871_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband_23090a_8dab36fe6a01cee_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par, _23368a_lg.jpeg
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri/Ferdinand Lundqvist, Göteborg, skåp, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-tal,  _23377a_lg.jpeg
Okänd designer för Svensk Möbelindustri/Ferdinand Lundqvist, Göteborg, skåp, alm med intarsia, Swedish Grace, 1940-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _23380a_lg.jpeg
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä, _23077a_8dab1ba2eb5fc01_lg.jpeg
Okänd designer, herrbetjänt, bonat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, slagbord, ljus björk, _23076a_8dab424a0702e96_lg.jpeg
Okänd designer, slagbord, ljus björk,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _23386a_lg.jpeg
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor_23388a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 3 lådor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _23389a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",_23393a_8dab4dee2c47b99_lg.jpeg
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med brun läderklädsel, "Falcon", _23394a_8dab4def9d3171e_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,  _23400a_lg.jpeg
Stol, skuret och bonat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _23402a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad", _23407a_lg.jpeg
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, 2 st, böjträ och metall, "Trinidad",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23409a_8dab4eb0eaf165c_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,  _23410a_8dab4eb1ceb915d_lg.jpeg
Fotpallar, 1 par, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23411a_8dab4eb2cf2f162_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk, _23412a_8dab4eb3ac14a3c_lg.jpeg
Spegel med konsol, valnöt, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut, _23413a_8dab4eb50fb2a25_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Toilettemöbel, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _23419a_8dab4ebd4c426c2_lg.jpeg
Toilettemöbel, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toilettemöbel, bambuimiterade trä och rotting med vit marmorskiva, så kallad "Colonial Style", _23420a_8dab4ebbcd0898e_lg.jpeg
Toilettemöbel, bambuimiterade trä och rotting med vit marmorskiva, så kallad "Colonial Style",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nattygsbord, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _23421a_8dab4ebe8ab746b_lg.jpeg
Nattygsbord, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _23422a_8dab4ebaac1c2cd_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23423a_8dab4eb681ba680_lg.jpeg
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal_23426a_lg.jpeg
Okänd designer, salongsbord, bemålat trä, art-déco, 1920-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko, _23434a_8dab4f4654028e3_lg.jpeg
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffa, svart läderklädsel, "King Royal", inköpt på Severins, _23443a_8dab4f4baf673ce_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, svart läderklädsel, "King Royal", inköpt på Severins,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK