Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer, _22770a_8daa5530e161d68_lg.jpeg
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22813a_lg.jpeg
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe, _22823a_lg.jpeg
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22775a_8daa60b3e8ccf49_lg.jpeg
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, _22776a_8daa6006fb54138_lg.jpeg
50
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal, _22778a_8daa60b07a373cd_lg.jpeg
51
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _22843a_lg.jpeg
74
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver, _22850a_8daac43d9354cd2_lg.jpeg
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, _22851a_8daac445927cd70_lg.jpeg
84
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _22852a_8daac463693cbb9_lg.jpeg
85
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900, _22860a_lg.jpeg
93
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _22861a_lg.jpeg
94
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, _22870a_8daad0118ec3a86_lg.jpeg
103
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22871a_8daad0108d6f55c_lg.jpeg
104
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _22878a_8daad1533b694ed_lg.jpeg
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _22882a_lg.jpeg
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900, _22894a_8daad2aa4337187_lg.jpeg
123
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,_22931a_lg.jpeg
130
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, _22932a_lg.jpeg
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer,  1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st, _22900a_8daad25a5f1b2cb_lg.jpeg
134
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm, _22899a_8daad2550969ec1_lg.jpeg
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta, _22948a_8daade2e6f2ea39_lg.jpeg
150
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22952a_lg.jpeg
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22953a_lg.jpeg
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, Heissner, _22965a_lg.jpeg
163
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas, _22967a_lg.jpeg
165
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis_22964a_8daade76b3f6da6_lg.jpeg
168
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut, _22901a_8daad2615a64a58_lg.jpeg
171
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen_22960a_8daade71a0085eb_lg.jpeg
172
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja, _22971a_lg.jpeg
173
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena", _22970a_lg.jpeg
175
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, _22973a_lg.jpeg
176
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _22979a_lg.jpeg
182
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal, _22982a_lg.jpeg
185
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, _23009a_8dab0286d0a6749_lg.jpeg
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900, _23018a_lg.jpeg
196
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _23003a_8dab021bff7c8a1_lg.jpeg
199
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955_23004b_8dab021d3265a88_lg.jpeg
200
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_23002a_8dab0218018319b_lg.jpeg
201
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika_22994a_8dab01b8cd1febe_lg.jpeg
202
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris", _23021a_8dab030bdd15d0a_lg.jpeg
203
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa, _23022a_8dab030d8c676d2_lg.jpeg
204
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900, _23023a_8dab038014719a1_lg.jpeg
205
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _23036a_lg.jpeg
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal, _23040a_lg.jpeg
220
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter, _23048a_lg.jpeg
235
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti ytterfoder, porslin, svanar_23060a_lg.jpeg
245
Parti ytterfoder, porslin, svanar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare", _23194a_lg.jpeg
303
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.