Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars", _22803a_8daaab985ae323c_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _22810a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22818a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _22820a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, _22792a_8daa876df16a0e3_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början, _22833a_8daab956f4242a0_lg.jpeg
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _22836a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal, _22785a_8daa8717067adb2_lg.jpeg
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas, _22844a_8daac415eb33626_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal, _22848a_lg.jpeg
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _22862a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936, _22866a_8daac5dcfe93609_lg.jpeg
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _22817a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm, _22869a_8daacfee41a2174_lg.jpeg
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva, _22805a_8daac418e6374ef_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, _22880a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _22882a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal, _22885a_8daad1f6b27d9b7_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel, _22897a_8daad2acb5b5046_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _22903a_8daad269e2bf290_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare, _22928a_8daadc9e6cec67a_lg.jpeg
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar, _22935a_8daadd5aba3490a_lg.jpeg
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal, _22936a_8daadd5bf480b58_lg.jpeg
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal, _22937a_8daadd5d11bf3ec_lg.jpeg
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal, _22938a_8daadd5e4aaed3f_lg.jpeg
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito, _22944a_lg.jpeg
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _22945a_8daadd8fe37c6c3_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal, _22946a_8daadd90f23e274_lg.jpeg
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _22954a_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft, _22955a_8daadea04f537f2_lg.jpeg
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil, _22956a_8daadea1bac626a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _22958a_8daadea2fac01fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början, _22961a_8daade72c74d03f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti koppar, mestadels 1900-tal, _22962a_8daadea449047a2_lg.jpeg
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt, _22922a_8daade73ff59b5b_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin_22917a_8daadcd8dc57177_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage, _22972a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster", _22976a_8daadf300339a56_lg.jpeg
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, _23009a_8dab0286d0a6749_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23017a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv, _23019a_lg.jpeg
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomte, textil och trä, _23020a_lg.jpeg
Tomte, textil och trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _23003a_8dab021bff7c8a1_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955_23004b_8dab021d3265a88_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_23002a_8dab0218018319b_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900, _23023a_8dab038014719a1_lg.jpeg
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekvarn, Rancilio Rocky, _23005a_8dab021ed6135c7_lg.jpeg
Kaffekvarn, Rancilio Rocky,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK