50 Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram,

23713a_8dac4b1df447ae6_lg.jpeg
  • 23713a_8dac4b1df447ae6_lg.jpeg
  • 23713b_8dac4b1df0b47c0_lg.jpeg
  • 23713c_8dac4b1de3fd7ca_lg.jpeg
  • 23713d_8dac4b1de943829_lg.jpeg

text "kavkazer" samt graverade initialer C eller GS under grevlig krona, stämplad Nikolai Strulev Moskva 1908-17, l 11 cm, insida med gåvogravyr 1912

Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK