Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talet, total vikt  98 gram, _23630a_8dabe636d4d4f4b_lg.jpeg
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talet, total vikt 98 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina, _23619a_8dabcdca0be9382_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 740 gram, _23667a_8dac329f40f79be_lg.jpeg
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 740 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 900 gram, _23668a_8dac32a3c6c2439_lg.jpeg
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 900 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets slut, total vikt 425 gram, _23669a_8dac32a059104f0_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets slut, total vikt 425 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, vikt 3,5 gram, _23132a_8dac32a27451523_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, vikt 3,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 10,7 gram_23677a_8dac33135be35ea_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 10,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 12, 1 gram, _23678a_8dac331445e4078_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 12, 1 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,9 gram, _23679a_8dac331531d0833_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,9 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av lejon, akantus mm, total vikt 1480 gram, _23690a_8dac3fb7ec80036_lg.jpeg
Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av lejon, akantus mm, total vikt 1480 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram, _23691a_8dac3fb95017b73_lg.jpeg
Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram,
Slutpris26 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram, _23692a_8dac3fbb9be7b7f_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat trähandtag, England, George II, 1700-talets mitt, vikt 880 gram, _23693a_8dac3fbccf23091_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat trähandtag, England, George II, 1700-talets mitt, vikt 880 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med benhandtag, England, George III, så kallad Drum Teapot, vikt 790 gram, _23694a_8dac4002d711b49_lg.jpeg
Thekanna, sterlingsilver med benhandtag, England, George III, så kallad Drum Teapot, vikt 790 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm, _23695a_8dac4004380256c_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sejdel, sterlingsilver, antagligen George III, 17-1800-tal, vikt 550 gram, _23696a_8dac4005a14a2be_lg.jpeg
Sejdel, sterlingsilver, antagligen George III, 17-1800-tal, vikt 550 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram, _23697a_8dac400706b215c_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kanna med lock, sterlingsilver, Irland George III, vikt 745 gram, _23698a_8dac4007efb3b54_lg.jpeg
Kanna med lock, sterlingsilver, Irland George III, vikt 745 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Sejdel, sterlingsilver, England, George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 625 gram, _23704a_8dac4af06a0a2fa_lg.jpeg
Sejdel, sterlingsilver, England, George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 625 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaffekanna, Britanniasilver (958/1000), Queen Anne, 1700-talets början, vikt 895 gram, _23705a_8dac4af207e1138_lg.jpeg
Kaffekanna, Britanniasilver (958/1000), Queen Anne, 1700-talets början, vikt 895 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, vikt 875 gram, _23706a_8dac4b21e56a003_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, vikt 875 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George III, 1700-talets slut, vikt 860 gram, _23707a_8dac4b21180973c_lg.jpeg
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George III, 1700-talets slut, vikt 860 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Pokal/kalk, förgyllt sterlingsilver, tidigt Viktoriansk, vikt 225 gram, _23708a_8dac4b1fb8c0329_lg.jpeg
Pokal/kalk, förgyllt sterlingsilver, tidigt Viktoriansk, vikt 225 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver, _23711a_lg.jpeg
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, Norge 1900-talets mitt, total vikt 1030 gram, _23712a_8dac4b1ece3af66_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, Norge 1900-talets mitt, total vikt 1030 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram, _23713a_8dac4b1df447ae6_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 5,5 gram, _23714a_8dac588a22845f1_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armband med berlocker, 18 karat rödguld och rosenkvarts, total vikt 7,9 gram, _23715a_8dac588ace51f86_lg.jpeg
Armband med berlocker, 18 karat rödguld och rosenkvarts, total vikt 7,9 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,8 gram, _23720a_8dac588934d861e_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,8 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram, _23721a_8dac58ac151d051_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega, vikt 18,4 gram, _23722a_8dac58acae7d488_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega, vikt 18,4 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Longines, total vikt 22,3 gram, _23723a_8dac58ab5f87819_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Longines, total vikt 22,3 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram, _23728a_8dac63ea3d5b055_lg.jpeg
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,3 gram_23729a_8dac63d1d75fd19_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,3 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram, _23730a_8dac63d2d86d970_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 5,4 gram, _23731a_8dac63e91171737_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armband, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 5 gram, _23733a_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 5 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, _23735a_8dac63cee98141b_lg.jpeg
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockertång, silver, gustaviansk, 1700-talets 2 hälft,  genombruten dekor, _23736a_8dac63d0874cd02_lg.jpeg
Sockertång, silver, gustaviansk, 1700-talets 2 hälft, genombruten dekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, Omega, total vikt 19,5 gram, _23740a_8dac655823f4f52_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, Omega, total vikt 19,5 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 4,5 gram, _23741a_8dac65590533456_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 4,5 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 2,7 gram, _23747a_8dac655a35587c8_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 2,7 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 1,5 gram, _23748a_8dac655b141de73_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 1,5 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mycket stort parti silvermynt; 4000 (!) enkronor före 1941, total vikt 30 kg (!) 800/1000 silver, _23752a_8dac654eae0aca0_lg.jpeg
Mycket stort parti silvermynt; 4000 (!) enkronor före 1941, total vikt 30 kg (!) 800/1000 silver,
Slutpris130 000 SEK
Värdering130 000 - 140 000 SEK
Ringar, 4 st, 18 karat rödguld, total vikt 21,1 gram, _23754a_8dac655c59ffc41_lg.jpeg
Ringar, 4 st, 18 karat rödguld, total vikt 21,1 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Armlänk med hänge, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 2,7 gram_23759a_8dac658767bd8ac_lg.jpeg
Armlänk med hänge, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 2,7 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram, _23760a_8dac6583bab365c_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Hängen/brosch, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 3,7 gram, _23761a_8dac6581398d44d_lg.jpeg
Hängen/brosch, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 3,7 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK