Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Fickur , 14 karat rödguld, 1900-talet, total vikt 98 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 740 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gafflar, 12 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets 2 hälft, total vikt 900 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, svensk rund modell, 1700-talets slut, total vikt 425 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, vikt 3,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 10,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 12, 1 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,9 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lockstop, silver, barockstil, 1900-talets 1 hälft, dekor av lejon, akantus mm, total vikt 1480 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Praktkanna, sterlingsilver, renässansstil, England, 1800-talets 2 hälft, total vikt 3670 gram,
Slutpris26 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat trähandtag, England, George II, 1700-talets mitt, vikt 880 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver med benhandtag, England, George III, så kallad Drum Teapot, vikt 790 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sejdel, sterlingsilver, antagligen George III, 17-1800-tal, vikt 550 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kanna med lock, sterlingsilver, Irland George III, vikt 745 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Sejdel, sterlingsilver, England, George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 625 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaffekanna, Britanniasilver (958/1000), Queen Anne, 1700-talets början, vikt 895 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, vikt 875 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Kaffekanna, sterlingsilver med trähandtag, England, George III, 1700-talets slut, vikt 860 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Pokal/kalk, förgyllt sterlingsilver, tidigt Viktoriansk, vikt 225 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hansen, Hans, armband, sterlingsilver,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, Norge 1900-talets mitt, total vikt 1030 gram,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1900-talets början, heltäckande niellodekor, lockknopp i cabochonslipad, blå sten, vikt 185 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armband med berlocker, 18 karat rödguld och rosenkvarts, total vikt 7,9 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,8 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Omega, vikt 18,4 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Longines, total vikt 22,3 gram,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Halskedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 5,3 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 6,1 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armband, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 5 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockertång, silver, gustaviansk, 1700-talets 2 hälft, genombruten dekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, Omega, total vikt 19,5 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 4,5 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, total vikt 2,7 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 1,5 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mycket stort parti silvermynt; 4000 (!) enkronor före 1941, total vikt 30 kg (!) 800/1000 silver,
Slutpris130 000 SEK
Värdering130 000 - 140 000 SEK
Ringar, 4 st, 18 karat rödguld, total vikt 21,1 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Armlänk med hänge, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 2,7 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Hängen/brosch, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 3,7 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 3 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 6 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK