Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro, _24162a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24162-itemimages/24162a_med.jpeg)
439
Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Jonson, Bo, olja, "Spegeln", _24163a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24163-itemimages/24163a_med.jpeg)
441
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Gratz, Sven, ritning för Slaktar Jönssons villa i Halmstad, framsida med exteriör, baksida med planritning_23687a_8dac3e21984361b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23687-itemimages/23687a_8dac3e21984361b_med.jpeg)
444
Gratz, Sven, ritning för Slaktar Jönssons villa i Halmstad, framsida med exteriör, baksida med planritning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I", _24165a_8dace157cf4406f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24165-itemimages/24165a_8dace157cf4406f_med.jpeg)
446
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"_24166a_8dace15915c35c1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24166-itemimages/24166a_8dace15915c35c1_med.jpeg)
447
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"_24167a_8dace15ad698675_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24167-itemimages/24167a_8dace15ad698675_med.jpeg)
448
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart_24168a_8dace2394d48e99_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24168-itemimages/24168a_8dace2394d48e99_med.jpeg)
451
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Theis, Eljas, digital art print, "Li"_24171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24171-itemimages/24171a_med.jpeg)
456
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II", _24174a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24174-itemimages/24174a_med.jpeg)
457
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"_24196a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24196-itemimages/24196a_med.jpeg)
467
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten", _24197a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24197-itemimages/24197a_med.jpeg)
468
Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Wikström, Örjan, olja, komposition, _23624a_8dabe6475358e6c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23624-itemimages/23624a_8dabe6475358e6c_med.jpeg)
474
Wikström, Örjan, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, olja, komposition_24181a_8dace27db67dbb5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24181-itemimages/24181a_8dace27db67dbb5_med.jpeg)
482
Okänd konstnär, olja, komposition
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm, _24212a_8dace3e6fbec282_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24212-itemimages/24212a_8dace3e6fbec282_med.jpeg)
493
Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Schibli, Josef, färgetsning, husfasad_23627a_8dabe6482ec91f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23627-itemimages/23627a_8dabe6482ec91f3_med.jpeg)
515
Schibli, Josef, färgetsning, husfasad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv_23648a_8dabfe971a4e26d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23648-itemimages/23648a_8dabfe971a4e26d_med.jpeg)
519
Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Åkered, Pär, olja, skator, _23642a_8dabfe9e1a8780b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23642-itemimages/23642a_8dabfe9e1a8780b_med.jpeg)
525
Åkered, Pär, olja, skator,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken, _24234a_8dace415eeb39ec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24234-itemimages/24234a_8dace415eeb39ec_med.jpeg)
529
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _24235a_8dace41762d78c3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24235-itemimages/24235a_8dace41762d78c3_med.jpeg)
530
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _24236a_8dace418b6568c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24236-itemimages/24236a_8dace418b6568c5_med.jpeg)
531
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _24237a_8dace41a93463ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24237-itemimages/24237a_8dace41a93463ae_med.jpeg)
532
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch, _24238a_8dace41c18f0edb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24238-itemimages/24238a_8dace41c18f0edb_med.jpeg)
533
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _24239a_8dace41e41b6ca0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24239-itemimages/24239a_8dace41e41b6ca0_med.jpeg)
534
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kempe, Roland, litografi, komposition, _24241a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24241-itemimages/24241a_med.jpeg)
538
Kempe, Roland, litografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner, _23860a_8dacbc039e37847_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23860-itemimages/23860a_8dacbc039e37847_med.jpeg)
551
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm, _24253a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24253-itemimages/24253a_med.jpeg)
557
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _24262a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24262-itemimages/24262a_med.jpeg)
565
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _24182a_8dace27f6148784_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24182-itemimages/24182a_8dace27f6148784_med.jpeg)
574
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port_24176a_8dace23d0063ad6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24176-itemimages/24176a_8dace23d0063ad6_med.jpeg)
578
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"_23636a_8dabe62f9ca8c08_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23636-itemimages/23636a_8dabe62f9ca8c08_med.jpeg)
586
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända_23637a_8dabe62d592b8d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23637-itemimages/23637a_8dabe62d592b8d6_med.jpeg)
587
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition_23663a_8dac0d4bf9f03de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23663-itemimages/23663a_8dac0d4bf9f03de_med.jpeg)
589
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker, _23661a_8dac0d4f0c1e8e9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23661-itemimages/23661a_8dac0d4f0c1e8e9_med.jpeg)
590
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _24276a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24276-itemimages/24276a_med.jpeg)
597
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
![Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika, _24280a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24280-itemimages/24280a_med.jpeg)
608
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Osswald, Hans, gouache, komposition, _24282a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24282-itemimages/24282a_med.jpeg)
609
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner, _24283a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24283-itemimages/24283a_med.jpeg)
610
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _24286a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24286-itemimages/24286a_med.jpeg)
614
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _24288a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24288-itemimages/24288a_med.jpeg)
616
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _24289a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24289-itemimages/24289a_med.jpeg)
617
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _24290a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24290-itemimages/24290a_med.jpeg)
618
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Müller, Thomas, färglitografi, flygpost_23739a_8dac65453b34bce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23739-itemimages/23739a_8dac65453b34bce_med.jpeg)
622
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska_23749a_8dac654d5a7aaa9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23749-itemimages/23749a_8dac654d5a7aaa9_med.jpeg)
624
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _24294a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24294-itemimages/24294a_med.jpeg)
629
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _24295a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24295-itemimages/24295a_med.jpeg)
630
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _24296a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24296-itemimages/24296a_med.jpeg)
631
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_24299a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/24299-itemimages/24299a_med.jpeg)
634
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"_23821a_8dac7d9ce722926_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23821-itemimages/23821a_8dac7d9ce722926_med.jpeg)
640
Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.