Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro, _24162a_lg.jpeg
439
Andersson, Olof, olja, slottsruin vid bro,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jonson, Bo, olja, "Spegeln", _24163a_lg.jpeg
441
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gratz, Sven, ritning för Slaktar Jönssons villa i Halmstad,  framsida med exteriör, baksida med planritning_23687a_8dac3e21984361b_lg.jpeg
444
Gratz, Sven, ritning för Slaktar Jönssons villa i Halmstad, framsida med exteriör, baksida med planritning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I", _24165a_8dace157cf4406f_lg.jpeg
446
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"_24166a_8dace15915c35c1_lg.jpeg
447
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"_24167a_8dace15ad698675_lg.jpeg
448
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart_24168a_8dace2394d48e99_lg.jpeg
451
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Theis, Eljas, digital art print, "Li"_24171a_lg.jpeg
456
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II", _24174a_lg.jpeg
457
Jonson, Alvar, olja, "Stilleben II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"_24196a_lg.jpeg
467
Julius, Carl (pseudonym för Richard Schneider), olja, "Mot Kullen"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten", _24197a_lg.jpeg
468
Höglund, Karl färglito, "Trädgårdsfesten",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wikström, Örjan, olja, komposition, _23624a_8dabe6475358e6c_lg.jpeg
474
Wikström, Örjan, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition_24181a_8dace27db67dbb5_lg.jpeg
482
Okänd konstnär, olja, komposition
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm, _24212a_8dace3e6fbec282_lg.jpeg
493
Kiaerschou, F C, efter honom, litografi, Laholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schibli, Josef, färgetsning, husfasad_23627a_8dabe6482ec91f3_lg.jpeg
515
Schibli, Josef, färgetsning, husfasad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv_23648a_8dabfe971a4e26d_lg.jpeg
519
Engström, Vilhelm, olja, lapplandsmotiv
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åkered, Pär, olja, skator, _23642a_8dabfe9e1a8780b_lg.jpeg
525
Åkered, Pär, olja, skator,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,  _24234a_8dace415eeb39ec_lg.jpeg
529
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _24235a_8dace41762d78c3_lg.jpeg
530
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _24236a_8dace418b6568c5_lg.jpeg
531
Sanson d'Abb´ville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _24237a_8dace41a93463ae_lg.jpeg
532
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch, _24238a_8dace41c18f0edb_lg.jpeg
533
Struck, Herman, etsning, porträtt av Arthur Nikisch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _24239a_8dace41e41b6ca0_lg.jpeg
534
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kempe, Roland, litografi, komposition, _24241a_lg.jpeg
538
Kempe, Roland, litografi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner, _23860a_8dacbc039e37847_lg.jpeg
551
Okänd konstnär, färgserirafier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm, _24253a_lg.jpeg
557
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II", _24262a_lg.jpeg
565
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _24182a_8dace27f6148784_lg.jpeg
574
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port_24176a_8dace23d0063ad6_lg.jpeg
578
Andersson, Olof, oljor, Slottet resp Norre port
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"_23636a_8dabe62f9ca8c08_lg.jpeg
586
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända_23637a_8dabe62d592b8d6_lg.jpeg
587
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition_23663a_8dac0d4bf9f03de_lg.jpeg
589
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker, _23661a_8dac0d4f0c1e8e9_lg.jpeg
590
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560, _24276a_lg.jpeg
597
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika, _24280a_lg.jpeg
608
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition, _24282a_lg.jpeg
609
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner, _24283a_lg.jpeg
610
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _24286a_lg.jpeg
614
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon, _24288a_lg.jpeg
616
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål", _24289a_lg.jpeg
617
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr, _24290a_lg.jpeg
618
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost_23739a_8dac65453b34bce_lg.jpeg
622
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska_23749a_8dac654d5a7aaa9_lg.jpeg
624
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _24294a_lg.jpeg
629
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _24295a_lg.jpeg
630
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _24296a_lg.jpeg
631
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_24299a_lg.jpeg
634
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"_23821a_8dac7d9ce722926_lg.jpeg
640
Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.