Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap, _23612a_8dac268a9ae0c8b_lg.jpeg
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap, _23613a_8dac269085e51d2_lg.jpeg
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island", _23665a_lg.jpeg
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm, _23666a_lg.jpeg
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet", _23662a_8dac26a5386e8d4_lg.jpeg
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir), _23626a_8dac26ade3d7c67_lg.jpeg
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss, _23672a_lg.jpeg
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe, _23671a_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,_23651a_8dac0d4e30d768e_lg.jpeg
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris, _23689a_8dac400137ef30a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _23719a_lg.jpeg
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"_23658a_8dac0d4d09b0f47_lg.jpeg
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _23726a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97, _23732a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie", _23734a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _23743a_lg.jpeg
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _23744a_lg.jpeg
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_23746a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _23745a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lundqvist, Evert, olja, interiör, _23753a_8dac65463453206_lg.jpeg
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_23756a_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _23755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_23757a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _23770a_8dac716813b980a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _23771a_8dac716ca385894_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen, _23772a_8dac716e4046384_lg.jpeg
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet, _23773a_8dac71721af72fa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _23778a_8dac70e1457cc26_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget", _23779a_8dac70d5be1e1d9_lg.jpeg
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock, _23783a_8dac70d3b21ed65_lg.jpeg
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal, _23784a_8dac719343a2d27_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _23786a_8dac71661a2e4aa_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“_23787a_8dac7195efc57f5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, _23788a_8dac70f3de4648c_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka, _23789a_8dac70f2001dd3f_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe, _23790a_8dac70f2d51d0dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899, _23791a_8dac70e7c3e7a95_lg.jpeg
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _23794a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _23795a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon, _23796a_8dac71c74b4eb6a_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav", _23798a_8dac71c07f0677a_lg.jpeg
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor, _23799a_8dac71c2170c452_lg.jpeg
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild, _23800a_8dac71c3954490c_lg.jpeg
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern, _23801a_8dac71c5c153d2b_lg.jpeg
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt, _23802a_8dac71c891c1284_lg.jpeg
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion", _23803a_8dac71c9faeeb43_lg.jpeg
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg", _23804a_lg.jpeg
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745, _23805a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK