Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
![Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap, _23612a_8dac268a9ae0c8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23612-itemimages/23612a_8dac268a9ae0c8b_med.jpeg)
1
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap, _23613a_8dac269085e51d2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23613-itemimages/23613a_8dac269085e51d2_med.jpeg)
2
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
![Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island", _23665a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23665-itemimages/23665a_med.jpeg)
3
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm, _23666a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23666-itemimages/23666a_med.jpeg)
4
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
![Strid, Hardy, olja, "Drakablodet", _23662a_8dac26a5386e8d4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23662-itemimages/23662a_8dac26a5386e8d4_med.jpeg)
8
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir), _23626a_8dac26ade3d7c67_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23626-itemimages/23626a_8dac26ade3d7c67_med.jpeg)
9
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss, _23672a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23672-itemimages/23672a_med.jpeg)
14
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe, _23671a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23671-itemimages/23671a_med.jpeg)
16
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,_23651a_8dac0d4e30d768e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23651-itemimages/23651a_8dac0d4e30d768e_med.jpeg)
24
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris, _23689a_8dac400137ef30a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23689-itemimages/23689a_8dac400137ef30a_med.jpeg)
26
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
![Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _23719a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23719-itemimages/23719a_med.jpeg)
55
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"_23658a_8dac0d4d09b0f47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23658-itemimages/23658a_8dac0d4d09b0f47_med.jpeg)
62
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _23726a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23726-itemimages/23726a_med.jpeg)
65
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97, _23732a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23732-itemimages/23732a_med.jpeg)
71
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie", _23734a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23734-itemimages/23734a_med.jpeg)
73
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _23743a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23743-itemimages/23743a_med.jpeg)
79
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _23744a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23744-itemimages/23744a_med.jpeg)
80
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_23746a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23746-itemimages/23746a_med.jpeg)
81
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _23745a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23745-itemimages/23745a_med.jpeg)
82
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Lundqvist, Evert, olja, interiör, _23753a_8dac65463453206_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23753-itemimages/23753a_8dac65463453206_med.jpeg)
86
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_23756a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23756-itemimages/23756a_med.jpeg)
88
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _23755a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23755-itemimages/23755a_med.jpeg)
89
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Månsson, Mats, olja, komposition_23757a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23757-itemimages/23757a_med.jpeg)
91
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _23770a_8dac716813b980a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23770-itemimages/23770a_8dac716813b980a_med.jpeg)
101
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _23771a_8dac716ca385894_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23771-itemimages/23771a_8dac716ca385894_med.jpeg)
102
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen, _23772a_8dac716e4046384_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23772-itemimages/23772a_8dac716e4046384_med.jpeg)
103
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet, _23773a_8dac71721af72fa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23773-itemimages/23773a_8dac71721af72fa_med.jpeg)
104
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _23778a_8dac70e1457cc26_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23778-itemimages/23778a_8dac70e1457cc26_med.jpeg)
109
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget", _23779a_8dac70d5be1e1d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23779-itemimages/23779a_8dac70d5be1e1d9_med.jpeg)
110
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock, _23783a_8dac70d3b21ed65_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23783-itemimages/23783a_8dac70d3b21ed65_med.jpeg)
114
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal, _23784a_8dac719343a2d27_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23784-itemimages/23784a_8dac719343a2d27_med.jpeg)
115
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _23786a_8dac71661a2e4aa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23786-itemimages/23786a_8dac71661a2e4aa_med.jpeg)
116
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
!["Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“_23787a_8dac7195efc57f5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23787-itemimages/23787a_8dac7195efc57f5_med.jpeg)
117
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, _23788a_8dac70f3de4648c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23788-itemimages/23788a_8dac70f3de4648c_med.jpeg)
118
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
Slutpris14 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
![Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka, _23789a_8dac70f2001dd3f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23789-itemimages/23789a_8dac70f2001dd3f_med.jpeg)
119
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe, _23790a_8dac70f2d51d0dd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23790-itemimages/23790a_8dac70f2d51d0dd_med.jpeg)
120
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899, _23791a_8dac70e7c3e7a95_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23791-itemimages/23791a_8dac70e7c3e7a95_med.jpeg)
121
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _23794a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23794-itemimages/23794a_med.jpeg)
123
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _23795a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23795-itemimages/23795a_med.jpeg)
124
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon, _23796a_8dac71c74b4eb6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23796-itemimages/23796a_8dac71c74b4eb6a_med.jpeg)
126
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav", _23798a_8dac71c07f0677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23798-itemimages/23798a_8dac71c07f0677a_med.jpeg)
127
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor, _23799a_8dac71c2170c452_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23799-itemimages/23799a_8dac71c2170c452_med.jpeg)
128
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild, _23800a_8dac71c3954490c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23800-itemimages/23800a_8dac71c3954490c_med.jpeg)
129
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
![Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern, _23801a_8dac71c5c153d2b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23801-itemimages/23801a_8dac71c5c153d2b_med.jpeg)
130
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt, _23802a_8dac71c891c1284_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23802-itemimages/23802a_8dac71c891c1284_med.jpeg)
131
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion", _23803a_8dac71c9faeeb43_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23803-itemimages/23803a_8dac71c9faeeb43_med.jpeg)
132
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg", _23804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23804-itemimages/23804a_med.jpeg)
133
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745, _23805a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23805-itemimages/23805a_med.jpeg)
134
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.