Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _23709a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek, _23710a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _23716a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _23717a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband_23718a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _23725a_lg.jpeg
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut, _23811a_lg.jpeg
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _23813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _23882a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _23883a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _23891a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut, _23926a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä_23824a_8dacbd528ceb892_lg.jpeg
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor_23819a_8dac7d9ea3a4e39_lg.jpeg
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _23933a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _23934a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister, _23931a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _23935a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel, _23614a_8dabb46934ad6ff_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits, _23849a_8dacbb2a5d5705a_lg.jpeg
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _23970a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,  _23973a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa, _23974a_lg.jpeg
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall, _24028a_lg.jpeg
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",_23978a_8dacc85df773bc5_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok, _23768a_8dac71d704f0b3b_lg.jpeg
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor, _24038a_8dacd43f0938261_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator", _24045a_8dacd43ce1b3e05_lg.jpeg
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko, _24047a_lg.jpeg
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24048a_lg.jpeg
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak, _24058a_8dacd52449839ea_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan", _24070a_8dacd5f4533a5fd_lg.jpeg
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, _24071a_8dacd5ea93802cc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _24072a_8dacd5ef2047307_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut, _24073a_8dacd5e71a1ccfd_lg.jpeg
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, _24079a_8dacd5f2ce59b90_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården", _23737a_8dacc7dbf66189d_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel_24016a_8dacca30e202bf7_lg.jpeg
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel", _24088a_8dacd5e463bde56_lg.jpeg
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _24095a_lg.jpeg
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _24110a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor_24111a_lg.jpeg
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo", _23997a_8dacd6b481ea81c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Stolar, 6 st. mahogny,  så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome, _24018a_8dacd382236cf43_lg.jpeg
Stolar, 6 st. mahogny, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffbord, palisander, _23996a_8dacc95199d3986_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String, _24116a_lg.jpeg
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"_24118a_lg.jpeg
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24121a_8dacd75f3b41182_lg.jpeg
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK