Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Mycket stort parti silvermynt; 4000 (!) enkronor före 1941, total vikt 30 kg (!) 800/1000 silver, _23752a_8dac654eae0aca0_lg.jpeg
85
Mycket stort parti silvermynt; 4000 (!) enkronor före 1941, total vikt 30 kg (!) 800/1000 silver,
Slutpris130 000 SEK
Värdering130 000 - 140 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906, _23758a_lg.jpeg
90
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _23922a_lg.jpeg
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex_23617a_8dabcdcd46a869f_lg.jpeg
251
Silvermynt, Carl Larsson, kräftfångst, med 10 Swarovskikristaller 2019, i etui, begränsad upplaga på 150 ex
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken, _23946a_8dacc7dae025905_lg.jpeg
273
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), 1900-tal, Italienska Kronorden, briljanterat exemplar av Franska Akademiska Palmernas Orden samt minnestecken,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _24024a_8dacd3cf6bcda2b_lg.jpeg
280
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hjälm, stål, svensk M/1921,_23998a_8dacc952d29e36b_lg.jpeg
363
Hjälm, stål, svensk M/1921,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,  _24001a_8dacc956edcbf95_lg.jpeg
365
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, _24044a_8dacd41ebfaa434_lg.jpeg
425
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, _24043a_8dacd419ccb0d48_lg.jpeg
426
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss, _24152a_lg.jpeg
430
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011, _24173a_lg.jpeg
455
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort parti silvermynt; cirka 2485 (!) enkronor efter 1941, total vikt 17,4 kg (!) 400/1000 silver, _24175a_8dace23b2b6283b_lg.jpeg
458
Mycket stort parti silvermynt; cirka 2485 (!) enkronor efter 1941, total vikt 17,4 kg (!) 400/1000 silver,
Slutpris30 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, WWI, fransk Lebel M 1886/15, _24008a_8dacc9c56b0cc19_lg.jpeg
484
Bajonett i balja, WWI, fransk Lebel M 1886/15,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft, _24217a_8dace3ea05e2408_lg.jpeg
500
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _24300a_lg.jpeg
635
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891, _24310a_lg.jpeg
662
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing, _24311a_lg.jpeg
665
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Knivar med balja, 2 st, Köller, Tyskland samt Frost, Sverige_24039c_8dacd40d28c6bd9_lg.jpeg
672
Knivar med balja, 2 st, Köller, Tyskland samt Frost, Sverige
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd knivmakare, kniv med balja_24042a_8dacd415b1f0252_lg.jpeg
673
Okänd knivmakare, kniv med balja
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning, _24328a_lg.jpeg
694
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, total vikt 360 gram, _24332a_8dacece06514a1a_lg.jpeg
699
Parti silvermynt, total vikt 360 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen_24345a_lg.jpeg
716
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige_24365a_lg.jpeg
736
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn, _24041a_8dacd41185a6399_lg.jpeg
758
Knivar med baljor, 2 + 1 st, samearbete, 1 halvhorn,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.