Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Huvudprydnad, skuret trä, så kallad Chi Wara, Bamana, Mali, _24405a_8dad2dbaed6ab8a_lg.jpeg
Huvudprydnad, skuret trä, så kallad Chi Wara, Bamana, Mali,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), _24499a_8dad7aa413dfc06_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _24525a_8dad83e861e007a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin,  så kallat vapenporslin Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, _24535a_8dad846f7ca2826_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, så kallat vapenporslin Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, _24545a_8dad84f26161837_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, _24546a_8dad84f34d535ca_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _24587a_8dad8701385f9ae_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Västafrika (?), _24420a_8dad4690234ebb4_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24421a_8dad4690f4fa177_lg.jpeg
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _24776a_lg.jpeg
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha_24623a_8dad90652120a2b_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, _25035a_8daddc0fde728a1_lg.jpeg
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm_24619a_8dad905b94326f8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal, _24398a_8dad2dc18f811b7_lg.jpeg
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal, _24424a_8dad46966e5e927_lg.jpeg
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kista, skuren kamfer, _24425a_8dad4697888a458_lg.jpeg
Kista, skuren kamfer,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar_25122a_8daddf4f470dc7c_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning_25177a_8dadebbf2008cb1_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm_25179c_8dadebc1cf37aba_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK