Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", _24408a_8dad7942b2b9ff7_lg.jpeg
20
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Pekingese, _24409a_8dad6bd805fd9ba_lg.jpeg
35
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Pekingese,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn", _24495a_lg.jpeg
83
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn, _24537a_8dad84f12f2f616_lg.jpeg
125
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, delvis bemålad koppar och trä, "Havslandskap", _24607a_8dad87253d6a4e8_lg.jpeg
191
Åberg, Jan, skulptur, delvis bemålad koppar och trä, "Havslandskap",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping _24612a_lg.jpeg
197
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _24662a_lg.jpeg
226
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, _24690a_lg.jpeg
245
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_24729a_lg.jpeg
285
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott, _24752a_lg.jpeg
321
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm,  skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren_24778a_lg.jpeg
345
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Oskar",  _24906a_8dadcfd46ce9d28_lg.jpeg
477
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Oskar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm_24935a_8dadd0e562ada52_lg.jpeg
508
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _24953a_lg.jpeg
526
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv_25006a_lg.jpeg
579
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha_24623a_8dad90652120a2b_lg.jpeg
589
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm_25179c_8dadebc1cf37aba_lg.jpeg
791
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25180a_8dadebc8367cb0c_lg.jpeg
792
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_25187a_8dadebdd210b89d_lg.jpeg
804
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.