Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa, _24392a_8dad21b72cd5614_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _24429a_8dad475ffb66329_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jensen, Jacob för B&O, radio, Beolit 800,_24423a_8dad4693376fe09_lg.jpeg
Jensen, Jacob för B&O, radio, Beolit 800,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _24484a_8dad7a9daf43c52_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par, _24490a_8dad7aa0b510996_lg.jpeg
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _24508a_8dad7ad66ffc867_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, _24511a_8dad7ada3a62f55_lg.jpeg
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _24512a_8dad7adba36334f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _24517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _24521a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _24525a_8dad83e861e007a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent, _24526a_8dad83e98dfd023_lg.jpeg
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn, _24537a_8dad84f12f2f616_lg.jpeg
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat, _24555a_8dad86200eb5e14_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn, _24556a_8dad8621dc210c7_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strutsägg, _24563a_8dad8697dfc6900_lg.jpeg
Strutsägg,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _24569a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada_24616a_8dad905703577c9_lg.jpeg
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _24659a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _24655a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm_24643a_8dad9171d739301_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm_24642a_8dad91709e88919_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _24665a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _24684a_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft, _24692a_8dad93818377939_lg.jpeg
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24698a_8dad9380a8a55cf_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _24713a_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _24714a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt_24715a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _24716a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt, _24399a_8dad2dc44c3b5a9_lg.jpeg
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Transportlåda, plywood och metall_24400a_8dad2dc54d87f1c_lg.jpeg
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24432a_8dad476cc2a6a21_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP/singlar, Beatles_24722a_lg.jpeg
Parti LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide, _24724a_lg.jpeg
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP/singlar, Elvis Presley_24725a_lg.jpeg
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _24726a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal, _24635a_8dad90db589fdf3_lg.jpeg
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft, _24703a_8dad9c179478d2c_lg.jpeg
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_24734a_lg.jpeg
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft, _24706a_8dad9c14ff3296a_lg.jpeg
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, _24630a_8dad9166240c04b_lg.jpeg
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, _24431a_8dad6bb694a248d_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900, _24622a_8dad9061134c137_lg.jpeg
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing, _24738a_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter, _24737a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft, _24751a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_24760a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK