Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft, _24758a_lg.jpeg
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn, _24769a_lg.jpeg
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _24771a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kristiansson, Östen & Uno för Vittsjömöbler (LUXUS), väggspegel, ek med läderrem, _24773a_8dadb866bb8c38a_lg.jpeg
Kristiansson, Östen & Uno för Vittsjömöbler (LUXUS), väggspegel, ek med läderrem,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hammeleff, Ole, smyckeemalj på koppar monterat på teakplatta, "Runda former", _24798a_8dadc2ed7ea8cc1_lg.jpeg
Hammeleff, Ole, smyckeemalj på koppar monterat på teakplatta, "Runda former",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _24802a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_24805a_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Led Zeppelin, Saga, Status Quo mm_24756a_8dad9fb2d20e80b_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Led Zeppelin, Saga, Status Quo mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm_24815a_8dadc3d0244c35a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter, _24835a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",_24848a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, _24855a_lg.jpeg
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben, _24895a_8dadcf283328bd0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll", _24900a_lg.jpeg
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak, _24901a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, ishink, blå glasmassa med metallmontage, "Fuga", _24905a_8dadcf2b490582e_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, ishink, blå glasmassa med metallmontage, "Fuga",
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vällingklocka, brons, 1900-tal, _24917a_8dadcfda638e2c6_lg.jpeg
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal, _24918a_8dadcfdb5604345_lg.jpeg
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24924a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"_24948a_lg.jpeg
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft, _24949a_lg.jpeg
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom, _24950a_8dadd0e2ce658b6_lg.jpeg
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld, _24972a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal, _24982a_lg.jpeg
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kohud, brun-vit, _24994a_lg.jpeg
Kohud, brun-vit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med glashängen, h 43 cm_25002a_8dadd1df86b1a6a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med glashängen, h 43 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide med glashängen, h 45 cm_25003a_8dadd1e0bae3a91_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide med glashängen, h 45 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga_25012a_8dadd2536d79497_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, _24646a_8dad91dee33df07_lg.jpeg
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning_25027a_lg.jpeg
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor, _25032a_lg.jpeg
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna, _25033a_lg.jpeg
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _25034a_8daddc0e75fddbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg_25040a_8daddcbb16002c3_lg.jpeg
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _25042a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal, _25046a_8daddbd707e5782_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm_25048a_8daddc16fb315ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt, _25049a_8daddc18ea2c7ba_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm_25052a_8daddcb44c68ad7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25053a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England, _25054a_lg.jpeg
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England_25058a_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25060a_8daddc8a474d245_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark_25062a_8dadddb72d2a766_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm_25070a_8dadddb12a9a9ab_lg.jpeg
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damasker, 2 par_24755a_8dad9fb18dc8d37_lg.jpeg
Damasker, 2 par
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium_24591a_8dad870263ae102_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK