3 Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti,

25250a_8daf3e98222ae20_med.jpeg
  • 25250a_8daf3e98222ae20_sm.jpeg
  • 25250j_8daef2f38561a5d_sm.jpeg
  • 25250b_8daef2f3888a4ee_sm.jpeg
  • 25250c_8daef2f377b35aa_sm.jpeg
  • 25250d_8daef2f37a1710d_sm.jpeg
  • 25250e_8daef2f38b6396a_sm.jpeg
  • 25250f_8daef2f389fecb1_sm.jpeg
  • 25250g_8daef2f38260dfd_sm.jpeg
  • 25250h_8daef2f37b9d743_sm.jpeg
  • 25250i_8daef2f37855ee2_sm.jpeg

avslutande petschaft med graverat vapen i heliotrop för Ryske finansministern Greve Georg Ludwig (von) Cancrin (1774-1845), oidentifierad mästare TV (?) St Petersburg, total l 40 cm, baljans läderbeklädnad och doppsko saknas, proveniens: Familjen Nathanson Granhammars Slott, därefter gåva till nuvrande ägare

Värdering55 000 - 60 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK