Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti, _25250a_8daf3e98222ae20_lg.jpeg
Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti,
Slutpris50 000 SEK
Värdering55 000 - 60 000 SEK
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm_25290a_8daf4b5be05ad4f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 11,3 gram_25294a_8daf562a8a1cfd9_lg.jpeg
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 11,3 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 9,7 gram_25295a_8daf562c0c565cc_lg.jpeg
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 9,7 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,3 gram, kedja l 42 cm_25296a_8daf562d03fa715_lg.jpeg
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,3 gram, kedja l 42 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,1 gram, kedja l 42 cm_25297a_8daf562dfdd28af_lg.jpeg
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,1 gram, kedja l 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hängen, 3 st samt örhängen 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 4,9 gram_25298a_8daf562f139a59e_lg.jpeg
Hängen, 3 st samt örhängen 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 4,9 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 1,5 gram, stämplad Ceson Göteborg, innerdiameter 15 mm_25299a_8daf56300193f10_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 1,5 gram, stämplad Ceson Göteborg, innerdiameter 15 mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar (safir?), vikt 3,6 gram, stämplad Johan Petterssons eftr Stockholm 1944, innerdiameter 18 mm_25300a_8daf5630c0e3cfe_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar (safir?), vikt 3,6 gram, stämplad Johan Petterssons eftr Stockholm 1944, innerdiameter 18 mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm_25304a_8daf56a40fc076e_lg.jpeg
Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm_25305a_8daf56a5410b50c_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram_25306a_8daf56a6cd7e7ea_lg.jpeg
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram, _25311a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver, _25312a_lg.jpeg
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram, _25313a_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade Skandia Stockholm 1939, total vikt 735 gram, graverad initial A_25365a_8daf7da00edbe17_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui_25366a_8daf7da4fe91f19_lg.jpeg
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960_25372a_8daf889039dcac1_lg.jpeg
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram_25376a_8daf88914905127_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram_25377a_8daf88929461c1e_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram, _25383a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld, _25405a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damarmbandsur, rostfritt stål, Omega Seamaster, Professional Midsize, inköpt 2010, medföljer dokumentation_25424a_8daf96f9488fd95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram_25425a_8daf96fa687bd38_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver, _25445a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram_25440a_8dafa21bb279015_lg.jpeg
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram_25449a_8dafa2f0ff9a79c_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram_25450a_8dafa2f1e3a4a1b_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas_25451a_8dafa2f2eb6ed51_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram_25452a_8dafa2f4088fa08_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram_25453a_8dafa2f4beca591_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage_25474a_8dafaf1adc33252_lg.jpeg
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brosch, förgylld mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 5 cm, i samtida maroquinetui_25475a_8dafaf1c28db0e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm_25481a_8dafaf6646e166f_lg.jpeg
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram_25482a_8dafaf67b2aca82_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram_25488a_8dafaf8fb1ad3aa_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram_25489a_8dafafae253d069_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram_25490a_8dafaf93b6cb7d3_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm_25390a_8daf898a38167d1_lg.jpeg
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram_25511a_8dafbb6b2cc0872_lg.jpeg
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G_25512a_8dafbb6c16bbbf5_lg.jpeg
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr_25513a_8dafbb6cd70a2e0_lg.jpeg
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram_25514a_8dafbb6da901b80_lg.jpeg
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm_25515a_8dafbb6e634b26e_lg.jpeg
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm_25516a_8dafd35ff699850_lg.jpeg
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram_25518a_8dafd36483a0f89_lg.jpeg
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram_25519a_8dafd3655f5215c_lg.jpeg
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm_25520a_8dafd366593cc5f_lg.jpeg
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK