Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bordslampa, bemålat lergods med frostad glaskupa, 1910-tal, dekor av barn, oidentifierad signatur, h 51 cm_25202a_8daed8bb8609d66_lg.jpeg
Bordslampa, bemålat lergods med frostad glaskupa, 1910-tal, dekor av barn, oidentifierad signatur, h 51 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, bordslampa, koppar och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 40 cm_25258a_8daf3d77299230e_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, koppar och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd esigner, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm_25257a_8daf3d75de369c9_lg.jpeg
Okänd esigner, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm_25307a_8daf56a7da96383_lg.jpeg
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", _25382a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm_25402b_8daf8a3cecb225d_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _25413a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm_25403a_8daf8a1f706b054_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _25477a_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm_25389a_8daf8986c9c979e_lg.jpeg
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm_25393a_8dafd3690f12d36_lg.jpeg
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas_25559a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar_25589a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Svensson, Björn ör Elidus/KF, bordslampa, delvis grönlackerad metall, "Elidus Kuben", 1960-70-tal, justerbar höjd_25324a_8daf7a23737b159_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",_25627a_lg.jpeg
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_25252a_8daf2f5d09b2812_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _25645a_lg.jpeg
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1, _25644a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm_25254a_8daf2f5ac43e61e_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Knud Christensen Agentur, Randers, vägglampa, gullackerad metall, Elit 703, l 30 cm, raster saknas_25674a_8dafee4a6042463_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, orange glas och mässing, 1960-70-tal, dia 23 cm_25673a_8dafee44c68c1a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, bordslampor, 1 par, mässing, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd ca 50 cm_25677a_8dafee52871065d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm_25676a_8dafee4ea031575_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm_25672a_8dafee42190f621_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing_25707a_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing_25709a_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, aluminium och svart plast, h 34 cm_25675a_8dafee4ca4a6cb1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Cottex, taklampa, aluminium, dia 45 cm_25671a_8dafee3a78e7cf1_lg.jpeg
Okänd designer för Cottex, taklampa, aluminium, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dekor av palmetter, dia 30 cm_25736a_8daffa77dcc1f34_lg.jpeg
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dekor av palmetter, dia 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _25767a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _25792a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm_25808a_lg.jpeg
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25821a_lg.jpeg
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_25815a_lg.jpeg
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas, _25823a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex", _25839a_lg.jpeg
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK