Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter, _25485a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Beggrov, Karl Petrovitj, litografi, handkolorerad, The Catholic Church of St. Catherine in Saint Petersburg, _25486a_lg.jpeg
Beggrov, Karl Petrovitj, litografi, handkolorerad, The Catholic Church of St. Catherine in Saint Petersburg,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm_25351a_8daf7b91ca9639e_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm_25348a_8daf7b953ebbaea_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm_25347a_8daf7b96c22dc84_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, torghandel, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skoglund, Gustaf, oja, "Tidig vår", signerad och daterad 1980, 41 x 60 cm_25350a_8daf7b8edaef9bc_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm_25355a_8dafa252b25e88d_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, Portkosme 14, signerad och numrerad 19/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd", _25345a_8daf7b99bf17b81_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Himlafärd",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _25344a_8daf7b9b8d21f86_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap", _25343a_8daf7b9e246ded3_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Stulet landskap",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25502a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm_25500a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten", _25342a_8daf7b9fb4ecb8e_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Naivisten",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,  "Nattvarden", _25341a_8daf7ba0e61c6a0_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Nattvarden",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"_25420a_8daf969d12dc922_lg.jpeg
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Nyktran, Norre Katts Park", signerad, 30 x 50 cm_25346a_8daf7b98186166f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi,  "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm_25353a_8daf7b8c98457a8_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 165/260, synlig pappersstorlek 29 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _25521a_lg.jpeg
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _25525a_lg.jpeg
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gaugauin, Thomas efter Northcote, Francis, roulettgravyr, handkolorerad, Petite Fruitiére (sic!) Anglaise, synlig pappersstorlek 39 x 35 cm_25544a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, bygata med par i traditionell dräkt, signerad L Roncati (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm_25547a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 3 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-95, 135 x 49 cm_25194a_8daed860eccb962_lg.jpeg
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 3 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-95, 135 x 49 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av flygplan och banan, signerad och daterad -90, 81 x 57 cm, mindre skada_25195a_8daed861ccaa556_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', blandteknik, kvinnoporträtt, signerad och daterad -87, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm_25196a_8daed86336d3d45_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', blandteknik, kvinnoporträtt, signerad och daterad -87, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, "Femmes et nuages bleu" signerad, daterad -86 och numrerad 181/200, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm_25198a_8daed85f0de712c_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, "Femmes et nuages bleu" signerad, daterad -86 och numrerad 181/200, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dahlbom, Wilhelm, olja, landskap från Linderöd, signerad och daterad 1916, 73 x 100 cm_25570a_8dafdfbba73567e_lg.jpeg
Dahlbom, Wilhelm, olja, landskap från Linderöd, signerad och daterad 1916, 73 x 100 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 54", _25197a_8daed85fd7567e2_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 54",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agnell, Olle, olja, "Yrsnö"_25543a_8dafd5ef8a6ce29_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, "Yrsnö"
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lönborg, Harald, akvarell, porträtt av Karen Jörgensen, enligt påteckning utförd på 1890-talet, signerad, synlig pappersstorlek 25 x 17 cm_25205a_8daed8c17e02fd6_lg.jpeg
Lönborg, Harald, akvarell, porträtt av Karen Jörgensen, enligt påteckning utförd på 1890-talet, signerad, synlig pappersstorlek 25 x 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man_25211a_8daed85d70ae698_lg.jpeg
Rossander, Armand, olja, sittande man
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_25583a_8dafe0cf0a32ba9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_25584a_8dafe0cce414711_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_25586a_8dafeb9b6f414c1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jansson, Tove, efter, 4 färgtryck, Muminfigurer, tryckta 1956 för Stockmanns och NK av Kromipaino Helsingfors, _25595a_8dafeba2710cc0e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _25601a_lg.jpeg
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker, _25602a_lg.jpeg
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris, _25608a_lg.jpeg
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"), _25611a_lg.jpeg
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition, _25613a_lg.jpeg
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundqvist, Mia, färglitografi, triptyk, "Kommunikation"_25210a_8daee4f0020d4bf_lg.jpeg
Lundqvist, Mia, färglitografi, triptyk, "Kommunikation"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Bengt, färglitografi, "Tuppmänniska"_25218a_8daee476d28edad_lg.jpeg
Olson, Bengt, färglitografi, "Tuppmänniska"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, vernissagekort, komposition med fåglar och fiskar, signerad och numrerad 489/500, synlig pappersttorlek 20 x 14 cm_25429a_8dafa190ed815ca_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, vernissagekort, komposition med fåglar och fiskar, signerad och numrerad 489/500, synlig pappersttorlek 20 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor_25354a_8daf7b8aa7dd664_lg.jpeg
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Le Fleuve Vert", _25615a_lg.jpeg
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Le Fleuve Vert",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elsley, Arthur John, efter honom, oljetryck, sekelskiftet 1900, "The happy pair", 48 x 60 cm_25264a_8daf3d81e58dabc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik, _25618a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben_25620a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, stilleben
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK