Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm_25265a_8daf3df5e7c7ed4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_25266a_8daf3df48d6ae0b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Löfdal, Oscar Magnus, olja, "Vue från Luzern", otydligt signerad, 24 x 32 cm, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) därefter i arv, färgsläpp_25270a_8daf3e6ed402dc5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Paldani, Noemia, pastell, porträtt av Dagmar Tham, née von Otter, signerad och daterad 1917, synlig storlek 60 x 50 cm_25268a_8daf3e160321dde_lg.jpeg
Paldani, Noemia, pastell, porträtt av Dagmar Tham, née von Otter, signerad och daterad 1917, synlig storlek 60 x 50 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_25269a_8daf3e1dde54363_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mazzone, Domingo, olja, ballerina, signerad och daterad 43, 50 x 40 cm_25262a_8daf3d7ebeb3353_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm_25261a_8daf3d7d31f8db7_lg.jpeg
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Goodward, John William, efter honom, gicléetryck, kvinnoporträtt, 55 x 45 cm_25263a_8daf3d80348633c_lg.jpeg
Goodward, John William, efter honom, gicléetryck, kvinnoporträtt, 55 x 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti (Schweiz?), 10 x 14 cm, proveniens: adliga ätten Tham_25272a_8daf49f4f790faa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti (Schweiz?), 10 x 14 cm, proveniens: adliga ätten Tham
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm_25267a_8daf3dc3a1695c6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Butowicz, Emil, akvarell, polsk landsby med personer vid släde, signerad och daterad 1931, synlig pappersstorlek 17 x 31 cm_25275a_8daf4a6c817237e_lg.jpeg
Butowicz, Emil, akvarell, polsk landsby med personer vid släde, signerad och daterad 1931, synlig pappersstorlek 17 x 31 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strid, Hardy, blandteknik, abstrakt komposition, signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 44 x 32 cm_25276a_8daf4a6b76cdd8d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Carlson, Arvid, akvarell, landskap - möjligen från Boberg, signerad och daterad 1944, synlig pappersstorlek 17 x 24 cm_25277a_8daf4a69a7c8334_lg.jpeg
Carlson, Arvid, akvarell, landskap - möjligen från Boberg, signerad och daterad 1944, synlig pappersstorlek 17 x 24 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, fiskarpar på strand, otydligt signerad Hertley (?), 19 x 25 cm_25279a_8daf4a5d2921dac_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, olja, 1800-talets 2 hälft, fiskarpar på strand, otydligt signerad Hertley (?), 19 x 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, akvarell, "Smörkullen" (utanför Falkenberg), a tergo signerad och daterad 1947, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm_25281a_8daf4a5bbae2ae4_lg.jpeg
Carlson, Arvid, akvarell, "Smörkullen" (utanför Falkenberg), a tergo signerad och daterad 1947, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_25282a_8daf4a5aa5d2aac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_25283a_8daf4a59813cfe5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekdahl, Inger, olja, "Figuration", signerad och daterad 1963, 24 x 34 cm_25284a_8daf4a5832b92e5_lg.jpeg
Ekdahl, Inger, olja, "Figuration", signerad och daterad 1963, 24 x 34 cm
Slutpris28 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm_25285a_8daf4addeab97e4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 139/260, 37 x 49 cm_25286a_8daf4adf0b7ebb1_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)_25291a_8daf558f8c65b32_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Morsing, Ivar, olja, "Stilleben mot blå fond", signerad och daterad -45, 46 x 54 cm_25309a_8daf57340e883bd_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme", _25315a_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Trädgårdsmästaren", _25314a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Trädgårdsmästaren",
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, gatuvy med vagn, signerad, 36 x 16 cm_25321a_8daf57eaba12e5a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, gatuvy med vagn, signerad, 36 x 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, samspråkande Tyrolare, signerad A Schenk, 42 x 30 cm_25322a_8daf57eea9c3b16_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, samspråkande Tyrolare, signerad A Schenk, 42 x 30 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden", _25361a_lg.jpeg
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe, _25367a_lg.jpeg
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lundqvist, Fabian, olja, kvinnor i landskap, signerad, 50 x 61 cm_25378a_8daf87a5114c955_lg.jpeg
Lundqvist, Fabian, olja, kvinnor i landskap, signerad, 50 x 61 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, vilande hjort, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 16 x 19 cm_25360a_8daf7d8a411adf1_lg.jpeg
Salto, Axel, linoleumsnitt, vilande hjort, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 16 x 19 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salto, Axel, linoleumsnitt, komposition med snäckor, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 14 x 18 cm_25359a_8daf7d85507a350_lg.jpeg
Salto, Axel, linoleumsnitt, komposition med snäckor, signerat eget tryck och daterat 1928, pappersstorlek 14 x 18 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25326a_8daf7b000935cc4_lg.jpeg
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25330a_8daf7afcc2ab2ac_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25331a_8daf7afb5fdee8d_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25329a_8daf7afdf09e866_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25328a_8daf7aff0eae0c0_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, komposition_25327a_8daf7b013881360_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _25416a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_25414a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap, _25455a_lg.jpeg
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"_25454a_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _25456a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kallstenius, Gottfrid, olja, "Lövskog, Gräntzö 1885", signerad K, 27 x 25 cm, a tergo utställningsdokument från Minnesutställningen 1961_25436a_8dafa24ae483239_lg.jpeg
Kallstenius, Gottfrid, olja, "Lövskog, Gräntzö 1885", signerad K, 27 x 25 cm, a tergo utställningsdokument från Minnesutställningen 1961
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _25468a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _25471a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1925, 48 x 68 cm_25472a_8dafaf187cdf750_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1925, 48 x 68 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 205 x 140 cm, vissa fransar med skador_25473a_8dafaf199e4224e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK