Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm_25527a_8dafd3678995eee_lg.jpeg
Starkvinskanna, glas med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, h 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, krycka i sterlingsilver, l 95 cm, ägargravyr_25530a_8dafd444e49ea02_lg.jpeg
Käpp, krycka i sterlingsilver, l 95 cm, ägargravyr
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jensen, Georg, egen verkstad, kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver, modell Continental (Antik), design 1906, total vikt 135 gram, servisen var den första Jensen designade_25567a_8dafdf4f7366e3e_lg.jpeg
Jensen, Georg, egen verkstad, kaffeskedar, 10 st, sterlingsilver, modell Continental (Antik), design 1906, total vikt 135 gram, servisen var den första Jensen designade
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Cigarettetui, sterlingsilver med inredning i kamferträ, dekor av Karl XI, stämplad CG Hallberg Stockholm 1958, höjd 9,5 cm, vikt 125 gram_25569a_8dafdf5744bbb2b_lg.jpeg
Cigarettetui, sterlingsilver med inredning i kamferträ, dekor av Karl XI, stämplad CG Hallberg Stockholm 1958, höjd 9,5 cm, vikt 125 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti äldre bestick, silver, bl a såsslevar, total vikt 240 gram_25563a_8dafdf48a686665_lg.jpeg
Parti äldre bestick, silver, bl a såsslevar, total vikt 240 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti silverföremål med fyllda skaft, glasinsatser mm, bl a osthyvel Georg Jensen "Konge" (defekt skaft), vaser mm, total vikt 550 gram_25575b_8dafdfbf965fa81_lg.jpeg
Parti silverföremål med fyllda skaft, glasinsatser mm, bl a osthyvel Georg Jensen "Konge" (defekt skaft), vaser mm, total vikt 550 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silverbestick, gammalfransk modell, total vikt inklusive knivar med fyllda skaft och stålblad 950 gram_25574a_8dafdfbd1917358_lg.jpeg
Parti silverbestick, gammalfransk modell, total vikt inklusive knivar med fyllda skaft och stålblad 950 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stort parti silver, bestick, kuverthållare mm, total vikt cirka 1,5 kilo_25579a_8dafdfc4ce9ec8d_lg.jpeg
Stort parti silver, bestick, kuverthållare mm, total vikt cirka 1,5 kilo
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ljusstakar, silver, 1 par, CG Hallberg Stockholm 1956, höjd,8 cm, total vikt 90 gram_25561a_8dafdf46eaf6edd_lg.jpeg
Ljusstakar, silver, 1 par, CG Hallberg Stockholm 1956, höjd,8 cm, total vikt 90 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, GAB Stockholm 1968, total vikt 165 gram_25564a_8dafdf4a6fa0e31_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, 12 st, GAB Stockholm 1968, total vikt 165 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, silver, 9 st, GAB Stockholm 1919, total vikt 110 gram_25565a_8dafdf4c569af7c_lg.jpeg
Theskedar, silver, 9 st, GAB Stockholm 1919, total vikt 110 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, delvis förgyllt silver, stämplade CG Hallberg Stockholm 1923, vikt 105 gram_25566a_8dafdf4e48dc9ad_lg.jpeg
Kaffeskedar, delvis förgyllt silver, stämplade CG Hallberg Stockholm 1923, vikt 105 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, silver, 9 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm1968, vikt 140 gram_25568a_8dafdf53ed50f09_lg.jpeg
Kaffeskedar, silver, 9 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm1968, vikt 140 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia cirka 5 mm, l 46 cm_25614a_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia cirka 5 mm, l 46 cm
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Siersbøl, Herman, egen verkstad, collier, ring, 2 örhängen samt armband, sterlingsilver med cabochonslipade, blå stenar, stämplade_25630a_8dafed9457b4c80_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ikon, äggoljetempera på trä, heltäckande förgylld silverochlad, stämplad Yakov Vasilyev Sofronov, St Petersburg, guardeinstämpel för Alexandr Nikolayvich Mitin 1854, _25633a_8dafed2cadb15a7_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen, _25641a_lg.jpeg
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pipstoppare/krats, silver, 1800-talets 1 hälft, konisk med ögla, stämplad Daniel Ekelund Kalmar 1845, l 7,5 cm_25647a_8dafed95674c85f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)_25648a_8dafed9bbb53002_lg.jpeg
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _25656a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr_25628a_8dafed2e477ec51_lg.jpeg
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, stämplad Johan Holmstedt Laholm (verksam 1816-50), l 15,5 cm_25663a_lg.jpeg
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, stämplad Johan Holmstedt Laholm (verksam 1816-50), l 15,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _25678a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm_25721a_8daffa1d3895b66_lg.jpeg
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm_25722a_8daffa1c1a9f30b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matbesticksuppsättning, 62 delar, silver, modell "Lotus", Horsens sølvvarefabrik, 1940-tal, total vikt exklusive knivar cirka 2 kilo_25809a_8daffc88401f448_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 62 delar, silver, modell "Lotus", Horsens sølvvarefabrik, 1940-tal, total vikt exklusive knivar cirka 2 kilo
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Parti danska silverbestick, 1900-tal, total vikt 575 gram_25810a_8db0072b2b1f454_lg.jpeg
Parti danska silverbestick, 1900-tal, total vikt 575 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gafflar, 6 st, silver, Danmark 1936,  total vikt 260 gram_25811a_8daffc82c21b25f_lg.jpeg
Gafflar, 6 st, silver, Danmark 1936, total vikt 260 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _25840a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner, _25841a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK