Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25588a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 3 st, skuret och lackerat trä, Herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets slut, randig klädsel, bruksslitage_25592a_8dafeb9e0900f49_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, Gebrüder Thonet Wien, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage_25594a_8dafeba099b5c81_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd_25597a_lg.jpeg
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25599a_lg.jpeg
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25600a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25604a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp, mahogny med intarsia, 1900-talets början, dörr med infattade blyglas, inredning med hyllplan, h 175 cm, renoverat_25605a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _25606a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,_25607a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _25609a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kökshylla, bemålat trä med glasskäppor, 1900-talets mitt, bredd 39 cm_25323a_8daf57ef16a7b93_lg.jpeg
Kökshylla, bemålat trä med glasskäppor, 1900-talets mitt, bredd 39 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo", _25616a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben, _25617a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _25255a_8daf2f7fb8aa115_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander, _25626a_lg.jpeg
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_25650a_8dafed9f57b08cb_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtöljer, 1 par, alm, brokig klädsel_25636a_8dafee1a9081fd2_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtöljer, 1 par, alm, brokig klädsel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor, dekor av tandsnitt mm, b 54 cm_25387a_8daf8983b953a70_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arkivskåp, fur och björk (?), 1900-talets 1 hälft, 10 lådor, h 75 cm, bruksslitage_25665a_8dafeea7d3fbd8c_lg.jpeg
Arkivskåp, fur och björk (?), 1900-talets 1 hälft, 10 lådor, h 75 cm, bruksslitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _25695a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25698a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Arne för Montana, mat/skrivbord, aluminium med skiva i valnöt (?) och laminat, "Djob", design 1971, l 55 cm_25693a_8daff85ebaec20c_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Montana, mat/skrivbord, aluminium med skiva i valnöt (?) och laminat, "Djob", design 1971, l 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, 3 luckor, kvadratiska handtag, l 170 cm_25692a_8daff85d8668ae9_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, sideboard, teak, 3 luckor, kvadratiska handtag, l 170 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, välvda sidorutor, invändig belysning, h 148, b 100  cm_25701a_8daff8606663254_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, välvda sidorutor, invändig belysning, h 148, b 100 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Alberts, Tibro, lampbord, 1 par, palisander, stämpelsignerade, längd 67 cm_25690a_8daff82d11eac5d_lg.jpeg
Okänd designer för Alberts, Tibro, lampbord, 1 par, palisander, stämpelsignerade, längd 67 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal, _25706a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vitrinskåp, ek, glas med slipat dekor av stjärnor, bredd 79 cm_25388a_8daf8985e152312_lg.jpeg
Vitrinskåp, ek, glas med slipat dekor av stjärnor, bredd 79 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stolab, matbord, brännstämplat och daterat 1989, 80 x 70 cm_25691a_8daff82e415ead3_lg.jpeg
Okänd designer för Stolab, matbord, brännstämplat och daterat 1989, 80 x 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut, _25715a_lg.jpeg
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, , soffbord, teak och svärtat trä, avslutande mässingsskoningar, l 111 cm_25689a_8daff82adc52af0_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, , soffbord, teak och svärtat trä, avslutande mässingsskoningar, l 111 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva, dia 58 cm_25669a_8dafee317757aac_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, mässing med rökfärgad glasskiva, dia 58 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, brickbord, svartlackerad hampa(?)klädd metall med glasskivor, längd 71 cm_25687a_8daff828c8500ff_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", _25728a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _25731a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 4 st, skuret, lackerat och förgyllt trä, gustavianska Lindomearbeten, 17-1800-tal, _25733a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Soffa, skuret, lackerat och förgyllt trä, Lindomearbete i gustaviansk stil, 18-190-tal, dekor av humlekvistar mm, l 182 cm_25734a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 80 cm_25746a_8daffa7dfbb1bbb_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 2 lådor, b 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _25755a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _25758a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch_25770a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _25796a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva_25812a_lg.jpeg
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25818a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _25820a_lg.jpeg
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel, _25842a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä, klädsel av rotting, modern tillverkning_25849a_lg.jpeg
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä, klädsel av rotting, modern tillverkning
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK