Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Ruda, Bengt för NK, fåtölj, bonad bok med original, senapsgul textilklädsel, "Z-stolen", plakettsignerad, bruksslitage_25287a_8daf4ae00f3b6b2_lg.jpeg
Ruda, Bengt för NK, fåtölj, bonad bok med original, senapsgul textilklädsel, "Z-stolen", plakettsignerad, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad_25251a_8daf3d9a8e9cdad_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _25373a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven", _25374a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _25380a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A", _25406a_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _25408a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _25417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar, _25412a_8daf942d5f71249_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _25444a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter_25466a_8dafaf64984698b_lg.jpeg
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _25467a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _25469a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt, _25478a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, _25480a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _25487a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel", _25491a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården", _25492a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården", _25493a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage_25494a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll", _25496a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _25497a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _25498a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, _25499a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas_25504a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25503a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25505a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage_25506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25507a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25508a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25509a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25510a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900, _25523a_lg.jpeg
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm_25522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen, _25524a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm_25526a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm_25386a_8daf8982d8a43ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm_25535a_8dafd4f806b7eee_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm_25435a_8dafa1941e6a53a_lg.jpeg
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas_25552a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25555a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25571a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25573a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25576a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25578a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25577a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med röd galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 175 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25587a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK