Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Ikon, litografi (?) på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, heltäckande ochlad i förgylld och försilvrad plåt, St Nikolaus, oidentifierad text, 22 x 17 cm_25639a_8dafed36996779e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_25640a_8dafeda0e077f2d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par, _25646a_lg.jpeg
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pipstoppare/krats, silver, 1800-talets 1 hälft, konisk med ögla, stämplad Daniel Ekelund Kalmar 1845, l 7,5 cm_25647a_8dafed95674c85f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)_25648a_8dafed9bbb53002_lg.jpeg
Smycken, 3 st; brosch silver, så kallad skönvirke, H Fischer Köpenhamn (1893-1937), broch okänd samt kors, svart harts med förgyllt montage, invändigt med miniatyrfotografi av Korsfästelsen (defekt)
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skolplansch, litograferad, "Afrika", 1900-talets 1 hälft, 167 x 165 cm, bruksslitage_25629a_8dafed925100f73_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början, _25656a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _25657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr_25628a_8dafed2e477ec51_lg.jpeg
Käpp med silverkrycka, 1900-talets 1 hälft, doppsko i järn, l 87 cm, gravyr
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bluetoothspelare, Audio Pro, Addon C10, fungerar vid test, bredd 32 cm_25632a_8dafec14a963a8c_lg.jpeg
Bluetoothspelare, Audio Pro, Addon C10, fungerar vid test, bredd 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rams, Dieter för Braun, bordständare, rostfritt stål och plast, T2, design 1968, h 8,8 cm_25432a_8dafa191e110150_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _25659a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _25662a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _25664a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vedklyv elektrisk, Al-Ko KHS 5200, bruksslitage_25394a_8dafeea3cc5e867_lg.jpeg
Vedklyv elektrisk, Al-Ko KHS 5200, bruksslitage
Slutpris1 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, väggplåtar, 1 par, koppar, art-déco, 1920-tal, dekor av dansande kvinnor respektive farao, h 36 cm_25635a_8dafec110618e94_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggplåtar, 1 par, koppar, art-déco, 1920-tal, dekor av dansande kvinnor respektive farao, h 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti aktiebrev, Skandinaviska Banken, Sydsvenska Kredit Aktiebolaget, samt Smålands Enskilda Bank_25638a_8dafeea69a3536c_lg.jpeg
Parti aktiebrev, Skandinaviska Banken, Sydsvenska Kredit Aktiebolaget, samt Smålands Enskilda Bank
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent, _25680a_lg.jpeg
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti LP-skivor, 20 st, bl.a Status Quo, Rolling stones, Beatles mm_25528a_8dafd44a076c595_lg.jpeg
Parti LP-skivor, 20 st, bl.a Status Quo, Rolling stones, Beatles mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jeepdunkar, 2 st, lackerad metall, så kallade Jerry-Cans, bruksslitage_25668a_8dafee2cae2262c_lg.jpeg
Jeepdunkar, 2 st, lackerad metall, så kallade Jerry-Cans, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _25695a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rullstol, trä och metall, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25696a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Propeller, mässing, _25697a_lg.jpeg
Propeller, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st, _25699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_25703a_8daff8616f7016b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25712a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 116 cm,_25694a_8daff82f78bc37e_lg.jpeg
Okänd designer, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 116 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _25717a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm_25721a_8daffa1d3895b66_lg.jpeg
Ferngren, Vera för CG Hallberg, sigillstamp, sterlingsilver, teak och mässing, dekor av Sverigekarta, stämplad Stockholm 1959, initialer RN, h 6,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _25730a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Flaskor, Blossa årgångsglögg, 18 st, År 2005-2022_25308a_8daf573314abfdf_lg.jpeg
Flaskor, Blossa årgångsglögg, 18 st, År 2005-2022
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, 1910-20-tal, l cirka 44 cm_25749a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal, _25769a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _25767a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25771a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Transportlåda, plywood och metall_25773a_lg.jpeg
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trehjuling, Monark, 1900-talets mitt_25666c_8dafee22e8cb259_lg.jpeg
Trehjuling, Monark, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, med hjul, 1900-talets mitt_25667a_8dafee290312b47_lg.jpeg
Gunghäst, med hjul, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _25792a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga_25797a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skylt gällande öppettider för Sinnessjukavdelningen, Halmstad Lasarett, 21 x 31 cm_25787a_8daffb90fc281e7_lg.jpeg
Skylt gällande öppettider för Sinnessjukavdelningen, Halmstad Lasarett, 21 x 31 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm_25791a_8daffbd7ebb4543_lg.jpeg
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Undervisningsmodell, hjärta, 1900-talets 1 hälft, total h 28 cm_25778a_8daffb7a796568f_lg.jpeg
Undervisningsmodell, hjärta, 1900-talets 1 hälft, total h 28 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Behållare för suturtråd, 6 st rostfritt stål, i ställ, l 50 cm_25790a_8daffbc4ba94167_lg.jpeg
Behållare för suturtråd, 6 st rostfritt stål, i ställ, l 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mikroskop med etui och tillbehör, Ernst Leitz, Weslar, 1900-talets början, etui h 34 cm_25788a_8daffb93266cb40_lg.jpeg
Mikroskop med etui och tillbehör, Ernst Leitz, Weslar, 1900-talets början, etui h 34 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Behållare för autoklav, rostfritt stål, Aesculap, bredd 23 cm_25786a_8daffb8efdac795_lg.jpeg
Behållare för autoklav, rostfritt stål, Aesculap, bredd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Laboratorievåg, koppar och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm_25800a_8db00739601ddf1_lg.jpeg
Laboratorievåg, koppar och mässing, 1900-talets 1 hälft, h 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal, _25804a_lg.jpeg
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK