Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_25269a_8daf3e1dde54363_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Supsked, snidat trä, barock, 16-1700-tal, geometrisk dekor, avslutande kronknopp_25248a_8daef23b99db068_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1800-talets slut, bordsuppsats, nysilver med glasinsats, dekor av man som slåss med örn, h 40 cm_25259a_8daf3d78853ba89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm_25261a_8daf3d7d31f8db7_lg.jpeg
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor_25274a_8daf49f8396b382_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spelkortsetui, masurbjörk med intarsia, möjligen Mjölby, Swedish Grace, 1910-20-tal, dekor av björn mm, h 12 cm_25289a_8daf4ae25d4a586_lg.jpeg
Spelkortsetui, masurbjörk med intarsia, möjligen Mjölby, Swedish Grace, 1910-20-tal, dekor av björn mm, h 12 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inköpstavla för Kooperativa kassakvitton, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 31 cm_25293a_8daf56294e52ff2_lg.jpeg
Inköpstavla för Kooperativa kassakvitton, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 31 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Påhängsmotor för cykel, Fuchs, Halleiner Motorenwerk A/G, Hallein, Salzburg, Österrike,1900-talets mitt_25209a_8daee4f47164a1b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm_25247a_8daef23cb3c429c_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm_25364a_8daf7d9885769d0_lg.jpeg
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage_25371a_8daf87a0fe127b1_lg.jpeg
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm_25385a_8daf891fac728f8_lg.jpeg
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui_25401a_8daf89c5d8d9ee5_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Mettoy, England, 1920-30-tal, brandbil, teleskopstege, 3 brandmän, l 30 cm, obetydligt slitage_25395a_8daf899ef4dd097_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage_25392a_8daf8994e4c2ee6_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad, _25421a_8daf969c0168f33_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering_25423a_8daf96f47627fc4_lg.jpeg
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm_25439a_8dafa21f4846f6f_lg.jpeg
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _25447a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _25448a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, funkis, slät med ringformade hänklar, liv med dekor av stiliserat skepp, stämplat Stockholm 1934, h 18 cm_25399a_8daf9431bd01050_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm_25418a_8daf94338df9aff_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Syskrin, mahogny med svärtade detaljer, empire, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i mässing, sarkofagformad, l 22 cm, nyckel och lås saknas_25431a_8dafa24a22aff27_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brosch, förgylld mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 5 cm, i samtida maroquinetui_25475a_8dafaf1c28db0e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt, _25478a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm_25476a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _25484a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark_25495a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25441a_8dafa24d7fc5b51_lg.jpeg
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25442a_8dafa2506c97708_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal_25443a_8dafa25132d2ab4_lg.jpeg
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25502a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25503a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_25422a_8daf969a7003a8f_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm_25526a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm_25386a_8daf8982d8a43ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm_25531a_8dafd44923e0750_lg.jpeg
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Personbil, SAAB 9-5 Vector Griffin SportCombi, 2,3t BioPower, (Aut5) -09, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_25529a_8dafd3f96e7f618_lg.jpeg
Personbil, SAAB 9-5 Vector Griffin SportCombi, 2,3t BioPower, (Aut5) -09, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris22 000 SEK
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Lampetter till 3 ljus, 1 par, förgylld brons med prismor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 28 cm_25539a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schackpjäser, metall, Metalotehniki, Aten, 1900-talets 2 hälft, i form av romerska legionärer, h 6 - 10 cm_25541a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25542a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Valurna, koppar, Rydaholms valdistrikt, 1900-talets 1 hälft, h 58 cm_25532a_8dafd4485fed914_lg.jpeg
Valurna, koppar, Rydaholms valdistrikt, 1900-talets 1 hälft, h 58 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, tenn, stämplade Stockholm 1950. h 19 cm_25533a_8dafd44743e3929_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brasskärm, bemålad metall, 1800-talets slut,  dekor av vinterlandskap, h 104 cm_25428a_8dafa1900c65dc9_lg.jpeg
Brasskärm, bemålad metall, 1800-talets slut, dekor av vinterlandskap, h 104 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kassaskrin, stål, 1800-talets slut,  rikt graverad dekor, l 30 cm_25434a_8dafa194ff41fab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, 1970-tal, höjd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, armar saknas_25548a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK