Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm_26857a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, mässig med vitt plastraster, "Rex", design 1972, dia 55 cm_26860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, lackerad mässing och ek, modellnummer 59402, h 41 cm_26824a_8db26ee839025cc_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, lackerad mässing och ek, modellnummer 59402, h 41 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 68 cm_26854a_8db2923e855c537_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken,  justerbar höjd_26907a_lg.jpeg
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken, justerbar höjd
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm_26915a_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_26955a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _26968a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _26976a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm_26977a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm_27016a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 5 ljuspunkter, höjd exlusive kedja 34 cm_26690a_8db23b63393946c_lg.jpeg
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 5 ljuspunkter, höjd exlusive kedja 34 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad_27022a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Eklunds metall, taklampa, antikborstad, delvis bronsfärgad metall, "Elin", dia 46 cm_27024a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm_27063a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,_27037a_8db295100560784_lg.jpeg
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för K-fab, vägg- samt bordslampor, 3 st, lackerad plåt, justerbara_27069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968_27005a_8db2950cb08e8aa_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindesvärd, Karl Gustav för Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, metall och glas, funkis, "KG-Armaturen", design 1936, dia 33,5 cm, bruksslitage_27002a_8db2950b00f9898_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hammerborg, Jo för Fog og Mørup, lampetter, 1 par, mässing, "Jason" design 1976, litteratur: avbildade katalog 1976-77 sid 28_26999a_8db294b0adea3b5_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog og Mørup, lampetter, 1 par, mässing, "Jason" design 1976, litteratur: avbildade katalog 1976-77 sid 28
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm _27085a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_27142a_8db2a22c572bac9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm_27151a_8db2a22da6f7e31_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm_27152a_8db2a22ec664e3c_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm_27153a_8db2a22fe781e2b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm_27128a_8db2a28e1ca7add_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm_27130a_8db2a28f7497ac8_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för La Relco, spotlights, 1 par, vitlackerad metall, Italien, modern tillverkning_27132a_8db2a29251b4603_lg.jpeg
Okänd designer för La Relco, spotlights, 1 par, vitlackerad metall, Italien, modern tillverkning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, mässing med  glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm_27163a_8db2abc185b59a7_lg.jpeg
Takampel, mässing med glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Belid, spotlights, 1 par, delvis vitlackerad metall_27131a_8db2a29105e16cc_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, spotlights, 1 par, delvis vitlackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, brännlackerad metall, "Primus II", modellnummer T1214, dia 43 cm _27272a_8db2b9f6680d42e_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK