Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm_26769a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, lyckogris, så kallad Shi Boar, Shang-stil, Kina, 1800-tal (?), l 9 cm_26788a_8db26df066e10b6_lg.jpeg
Skulptur, patinerad brons, lyckogris, så kallad Shi Boar, Shang-stil, Kina, 1800-tal (?), l 9 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm_26868a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld  reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm_26888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm_26911a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av flodlandskap, , h 41 cm_26925a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm_26704a_8db23d68658bc39_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm_26977a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, möjligen Tara (Durga), Indien, 13-1400-tal, h 8 cm_26787a_8db26d85d72acf7_lg.jpeg
Skulpturfragment, terrakotta, möjligen Tara (Durga), Indien, 13-1400-tal, h 8 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm_27113a_8db2a08e0fb45f1_lg.jpeg
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm_27178a_8db2ac043604ae4_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm_27166a_8db2abc5816bcbf_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Kina, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av kvinnor i trädgård samt av landskap, oidentifierad signatur, dia 6,5 cm_27191a_8db2ac9daa6f1bc_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av kvinnor i trädgård samt av landskap, oidentifierad signatur, dia 6,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Kina, 1800-tal (?), blå underglasyrdekor av Himmelsdrake, Qianlongs märke, dia 6,5 cm_27195a_8db2ac9ece3e273_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, 1800-tal (?), blå underglasyrdekor av Himmelsdrake, Qianlongs märke, dia 6,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bärtallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 16 cm_27196a_8db2aca10381f5a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo, sekelskiftet 1900, l 54 cm_27198a_8db2adfd6fe2b6d_lg.jpeg
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo, sekelskiftet 1900, l 54 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_27199a_8db2adfe78db8b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis sexkaraktärsmärke, h 22 cm_27214a_8db2ae16e8b8a63_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis sexkaraktärsmärke, h 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 12 cm_27215a_8db2ae1cbb8dad8_lg.jpeg
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 12 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 15 cm, tillverkningsspricka i handtag_27216a_8db2ae1c14b3ade_lg.jpeg
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 15 cm, tillverkningsspricka i handtag
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dolk, smide och koppar, Kongo, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 43 cm_27218a_8db2ae1a53c8306_lg.jpeg
Dolk, smide och koppar, Kongo, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur, synlig storlek 50 x 41 cm_27288a_8db2bb30f7baff4_lg.jpeg
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur, synlig storlek 50 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK