Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med geting, signerad, daterad 1938 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26945a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med figurer, signerad, daterad 1935 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm_26947a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition_26735a_8db254a184634a9_lg.jpeg
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leon, May K, färglitografi, människor i bar, signerad och numrerad 24/260, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm_26733a_8db254a074d7081_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, människor i bar, signerad och numrerad 24/260, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, dansande par, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 52 x 41 cm_26732a_8db2549fa6254e0_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_26949a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_26950a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, "Eldorado"_26734a_8db25484cc505d6_lg.jpeg
Berck-vitz, Alain, färglitografi, "Eldorado"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_26952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Åslund, Acke, krita, häst med hölass, intygad, synlig pappersstorlek 27 x 34 cm_26708a_8db23d6ec741bf3_lg.jpeg
Åslund, Acke, krita, häst med hölass, intygad, synlig pappersstorlek 27 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Åslund, Acke, blandteknik, "Klocka ånn", bär dedikation 1953, signerad och daterad 1930, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm_26707a_8db23d6d56d8d15_lg.jpeg
Åslund, Acke, blandteknik, "Klocka ånn", bär dedikation 1953, signerad och daterad 1930, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "TV-familjen", signerad, daterad 1967 samt numrerad 108/310, synlig pappersstorlek 47 x 63 cm_26703a_8db23d67bf311c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _26959a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, broderi, siden och guldtråd, antagligen Thailand, 1900-talets 2 hälft, dekor av Zoodiaken och elefant, 97 x 94 cm_26698a_8db23bfa5015f6c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _26961a_lg.jpeg
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar, signerad och numrerad 283/375, 53 x 81 cm_26694a_8db217db19fe07d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Place, Francois efter Visccher, Nicolaes II, kopparstick, 3 st, samramade, kustpartier, ur serien 6 landskap från cirka 1675, pappersstorlek 90 x 180 mm_27127a_8db2a158e59a51e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_26970a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 55", signerad och numrerad VII/XXX, pappersstorlek 57 x 58 cm_26693a_8db217da300889f_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 55", signerad och numrerad VII/XXX, pappersstorlek 57 x 58 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _26975a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, komposition med noter, signerad numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 47 x 36 cm, glas/ram med skada_26768a_8db25525e25cb22_lg.jpeg
Berck-vitz, Alain, färglitografi, komposition med noter, signerad numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 47 x 36 cm, glas/ram med skada
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 123/250, pappersstorlek 53 x 36 cm_26691a_8db217d5127fb39_lg.jpeg
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 123/250, pappersstorlek 53 x 36 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_26676a_8db21679f914b74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Östergren, Gerd, olja, stilleben med tulpaner, signerad, 66 x 50 cm_26678a_8db2167813c7b62_lg.jpeg
Östergren, Gerd, olja, stilleben med tulpaner, signerad, 66 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _26982a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kuhnert, Wilhelm, kopia efter, akvareller, 1 par, "Manchurisk tiger" respektive "Leopard", signerade Ernst Nilsson, synlig pappersstorlek 28 x 42 cm_26984a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer, _26985a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglitografi, komposition i blått_26807a_8db26cecf679f42_lg.jpeg
Kåks, Olle, färglitografi, komposition i blått
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Solfjäder, pärlemor med bronsbeslag, högklassigt Parisarbete, 1800-talets mitt eller 2 hälft, akvarellerad dekor av väggfält samt fruktplockande par, l 25 cm_26667a_8db215d4c39b8a4_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manner, Mariana, färgetsning, "Vind för våg"_26806a_8db26cebe75923f_lg.jpeg
Manner, Mariana, färgetsning, "Vind för våg"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Diorama med pappersklipp, möjligen USA, sekelskiftet 1900, dekor av putti mm, totalt mått 27 x 32 cm_26986a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Richarde, Ludvig, olja, månskenslandskap, signerad, a tergo med dedikation daterad 1894, 26 x 14 cm_26987a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna på stenbro, signerad L Hjelm och otydligt daterad, 29 x 44 cm_26988a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Palme, Carl, konsttryck efter träsnitt, Leda med svanen, signerad i trycket, Universum Förlag 1951, synlig pappersstorlek 17 x 26 cm_26679a_8db21675c149ce4_lg.jpeg
Palme, Carl, konsttryck efter träsnitt, Leda med svanen, signerad i trycket, Universum Förlag 1951, synlig pappersstorlek 17 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition, signerad och numrerad 101/200, synlig pappersstorlek 46 x 36 cm_26989a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Stora Nassa" (Våris), signerad med dedikation och numrerad 208/220, synlig pappersstorlek 22 x 38 cm, solblekt_26990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"_26800a_8db2633f1a4e60f_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Spansk resa"
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 17/200, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm_26992a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 12/70, synlig pappersstorlek 69/50 cm_26994a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, "Blå komet", signerad och numrerad 11/30, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm_26993a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", signerad och numrerad 5/50, pappersstorlek 57 x 58 cm_26997a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm_26709a_8db23d6ff63bde6_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, kustparti med stad (Lazise?), signerad Traugott och daterad 1952, synlig pappersstorlek 23 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin, _27012a_lg.jpeg
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm_26700a_8db23c98a9fa860_lg.jpeg
Matisse, Henri, utställningsaffisch, offset, Louisiana 1985, synlig pappersstorlek 92 x 82 cm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT_26695a_8db217dc1120ed3_lg.jpeg
Strid, Hardy, färglitografi, komposition med duvor och staty, signerad och numrerad 56-80 PT
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm_26692a_8db217d700acb91_lg.jpeg
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), signerad, daterad 1975 och numrerad 262/300, 42 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gröne greven", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 39 x 49 cm_27019a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _27020a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK