Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
- Måleri & GrafikRensa filter
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm.
Slutpris3 400 000 SEK
Värdering1 600 000 - 2 000 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
Slutpris380 000 SEK
Värdering350 000 - 400 000 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stort parti silver; bägare, fat, supkoppar mm, total vikt 1350 gram, delvis med gravyr
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, stående soldat, 15,5 x 11,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ohlson, Oscar, olja, porträtt av kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK