Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm_26650a_8db2158323dc181_lg.jpeg
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm
Slutpris24 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_26773a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm._25893a_8db091f2c21cc5e_lg.jpeg
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm.
Slutpris3 400 000 SEK
Värdering1 600 000 - 2 000 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm_26720a_8db24995c0ac47e_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm_26719a_8db24994454a5a4_lg.jpeg
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La lumiére du prophète", signerad och numrerad 143/250, pappersstorlek 107 x 75 cm_26718a_8db24992bd21901_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"_26721a_lg.jpeg
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
Slutpris380 000 SEK
Värdering350 000 - 400 000 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26724a_8db24a16f8b6ffb_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26725a_8db24a17d828152_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26726a_8db24a18b77e6bf_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_26727a_8db24a1a0d5ebf9_lg.jpeg
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm_26702a_8db23d667f06d94_lg.jpeg
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad_26677a_8db21678cf265bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prisessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _26673a_8db2162f2019172_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets slut, olja på plåt, spaniel med gräsand, 80 x 50 cm_26672a_8db216331008c33_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm_26753a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Fahlberg, Samuel, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Charta öfver Ön St. Barthelemy - Konungen af Sverige Gustaf den IV Adolph i underdånighet tilegnad af Författaren Samuel Fahlberg", _26770a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm_26631a_8db1f08829bb4cb_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stort parti silver; bägare, fat, supkoppar mm, total vikt 1350 gram, delvis med gravyr _26729a_8db2559197e05f5_lg.jpeg
Stort parti silver; bägare, fat, supkoppar mm, total vikt 1350 gram, delvis med gravyr
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Axel, gouache, motiv från Grötvik, signerad och daterad 1946, 27 x 35 cm_26799a_8db26350685484c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bosse, Meta Johanna, olja, stilleben med stråhatt, parasoll och ängsblommor, signerad, 66 x 92 cm_26823a_8db26f51dda0c66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300, _26841a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Löfdal, Oscar Magnus, olja, "Vue från Luzern", otydligt signerad, 24 x 32 cm, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) därefter i arv, färgsläpp_26843a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Carlberg, Hugo, olja, vinterskog med timmerfora, signerad, 62 x 69 cm_26651a_8db21584038df39_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, stående soldat, 15,5 x 11,5 cm_26829a_8db26f57db9bcd8_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, stående soldat, 15,5 x 11,5 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten, _26626a_8db1a62a8e74d94_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ohlson, Oscar, olja, porträtt av kvinna_26808a_8db26cedf8cfeed_lg.jpeg
Ohlson, Oscar, olja, porträtt av kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_26869a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, brons på svärtad träsockel, fåglar, otydlig signerad och daterad 1966, h 44 cm_26872a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm_26873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Vandraren finner en källa", signerad, daterad 1976 och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 38 x 51 cm_26874a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Händer i skyn", signerad och numrerad 130/260, synlig pappersstorlek 43 x 51 cm_26875a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm_26831a_8db26f59085bd35_lg.jpeg
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_26635a_8db1f0846bb701c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)_26878a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _26652a_8db215850bd32b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm_26632a_8db1f0874beb1c7_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt_26884a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lawrence, John C, tillskriven, olja, kvinnoporträtt, a tergo signerad J C Lawrence och daterad 1898 med dedikation, 25 x 21 cm, lagning_26825a_8db26f56b3a9e79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, örn, total mått inklusive ram 112 x 90 cm_26886a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Öström, Arvid, olja, stileben med linneor, signerad, 22 x 27 cm_26822a_8db26f556c4f108_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin", _26804a_8db26ce91ea1dc4_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_26889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm_26837a_8db26fb406038ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm_26826a_8db26f532787d2d_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brandt, Kaj Steenbuch, olja, husgavel, signerad och daterad 1915, 35 x 60 cm_26891a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agerup, Torsten, olja, "They brought me light", signerad, 100 x 110 cm_26892a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm_26801a_8db263403692daf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK