Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, armstol, ek med flätad sjögrässits, "Öresund", märkt Bra Bohag_26723a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits i leopardmönstrat tyg, etikettmärkt_26669a_8db215d8c6e74c3_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, stol, skuret och delvis bemålat trä, framben i form av skulpterade kvinnoben, sits och rygg i läderimiterande galon, etikettmärkt_26670a_8db215d7e055726_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', _26750a_lg.jpeg
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",  djuphäftad, grön klädsel, l 205 cm_26752a_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka, _26665a_8db215da2d6d8bd_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel_26637a_8db23b65d479b18_lg.jpeg
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm_26769a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage_26771a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_26608a_8db1f1b0fc3c221_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm_26844a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _26848a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Fällbord, svarvat, skuret och bemålat trä, barock, 1700-talets 1 hälft, profilerad sarg, l 97 cm, renoverat, vippfunktion saknas_26658a_8db2158b353eda0_lg.jpeg
Fällbord, svarvat, skuret och bemålat trä, barock, 1700-talets 1 hälft, profilerad sarg, l 97 cm, renoverat, vippfunktion saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad_26849a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för IKEA 1950-tal, stol, bonad bok och böjträ, "Winnie", klädsel defekt_26611a_8db1f1abb67c8b4_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA 1950-tal, stol, bonad bok och böjträ, "Winnie", klädsel defekt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _26619a_8db1e3074db97b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Larsson, Lena för Nässjö stolfabrik, gungstol, vitlackerat trä, "Bohem" Rygghöjd ca 110 cm_26859a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_26871a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skänk, teak och bok, 1900-talets andra hälft, längd 170 cm_26877a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor_26656a_8db2158a4284926_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm_26883a_lg.jpeg
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage_26885a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_26887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm_26893a_lg.jpeg
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm_26816a_8db26fb5a067e03_lg.jpeg
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm_26817a_8db2923ce210a6d_lg.jpeg
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_26894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Östergaard, Finn, för Kvist Möbler, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, Albert, etikettsignerad_26895a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_26896a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt_26897a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade_26899a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, armstol, palisander med svart (konst?)läderklädsel, 1950-60-tal_26900a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, snurrfåtölj, svart läderklädsel på metallfot, 1950-60-tal_26902a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, Gebrüder Thonet Wien, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage_26930a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 149 cm, bruksslitage_26931a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _26939a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil, _26941a_lg.jpeg
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad klädsel, plakettmärkt_26942a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _26946a_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering600 - 7 000 SEK
Armstolar, 3 st, skuret och lackerat trä, Herrgårdssnickerier i empire, 1800-talets slut, randig klädsel, bruksslitage_26953a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _26954a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _26958a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _26963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _26705a_8db23d99cb640dc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuret, bemålar och bronserat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, stoppad sits och ryggbricka, slitage_26668a_8db215db0c59eef_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret, bemålar och bronserat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, stoppad sits och ryggbricka, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek, _26983a_lg.jpeg
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Halvbord, gråmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm_26659a_8db2163062e28d7_lg.jpeg
Halvbord, gråmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, byrå, teak, 3 lådor, längd 77 cm, smärre skador_27011a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK