Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmålad dekor av blommor, l 16 cm_26687a_8db216e73c3e02f_lg.jpeg
Okänd designer, skål, glas, jugend, sekelskiftet 1900, emaljmålad dekor av blommor, l 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm_26643a_8db1fe2177b4257_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_26647a_8db1fe28004dcff_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Millberg, Gösta för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 24 cm_27021a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, Ryssland, 1900-talets början, saltkar, 1 par, delvis emaljerat nysilver med glasinsats, diameter 7 cm_26644a_8db1fe232a55ca9_lg.jpeg
Okänd designer, Ryssland, 1900-talets början, saltkar, 1 par, delvis emaljerat nysilver med glasinsats, diameter 7 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa, _27029a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Westman, Marianne samt Bengtsson, Hertha, 2 delar porslin, Rörstrand, Picknick samt Koka_26642a_8db1fe203b2c5e1_lg.jpeg
Westman, Marianne samt Bengtsson, Hertha, 2 delar porslin, Rörstrand, Picknick samt Koka
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkrukor, porslin,  "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm_26640a_8db1fe19d6055d2_lg.jpeg
Ytterkrukor, porslin, "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _27032a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg_27033a_8db2abcdc291e42_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth_26641a_8db1fe1ec56f156_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm_26630a_8db1a622b05b83a_lg.jpeg
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg_27041a_8db29ec93163426_lg.jpeg
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kudielka, Gertrud för Lauritz Hojrth, Bornholm, skulptur, glaserat lergods, sköldpadda, polykrom dekor, inpressad signatur, l 17 cm_27040a_8db29ec7d643d34_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods, _27066a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm_27010a_8db294bcfcb2ab8_lg.jpeg
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm_27009a_8db294bbadd73eb_lg.jpeg
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bröllopsglas, 1900-tal, slipad dekor av vindruvor, höjd 13 cm_27070a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm_27071a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Vikingaskepp", ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm_27006a_8db294b822307bd_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa_27075a_lg.jpeg
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm_27076a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm_27081a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm _27085a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm_27101a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm_27051a_8db29f11c5d4f18_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm_26600a_8db18b7384ec23e_lg.jpeg
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, 192030-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm_26791a_8db26d8b4d00afd_lg.jpeg
Okänd designer för Arabia, 192030-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sockerskål, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, 1800-tal, förgylld kantdekor, h 8 cm_27109a_8db2a004842877b_lg.jpeg
Sockerskål, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, 1800-tal, förgylld kantdekor, h 8 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm_27110a_8db2a005679fc76_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm_27105a_8db29fc8dbb5c55_lg.jpeg
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Brun Ros med guldkant_27048a_8db2a2a5f6bb282_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Brun Ros med guldkant
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerat, l 14 cm_27049a_8db29f0f13149eb_lg.jpeg
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skålfat, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerat, l 14 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urna, förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, Mediciformad med polykrom dekor av rosor, h 21 cm_27118a_8db2a0f70b368a2_lg.jpeg
Urna, förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, Mediciformad med polykrom dekor av rosor, h 21 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning_27122a_8db2a0fc461f45c_lg.jpeg
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm_27123a_8db2a0fd6c7f3d5_lg.jpeg
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm_27143a_8db2a1f385a6542_lg.jpeg
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm_27145a_8db2a1fd8004b98_lg.jpeg
Tillbringare med inre kylblock, glas, nysilver och plast, 1900-talets 2 hälft, h 26 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm_27151a_8db2a22da6f7e31_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampor 1 par, glas, "Mandarin", design 1983, dekor i vitt underfång, dia 25 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm_27152a_8db2a22ec664e3c_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "P&T-pendel", design 1972, dekor i grönt underfång, dia 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm_27153a_8db2a22fe781e2b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen Esben Klint, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, total h inklusive skärmhållare 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor_27026a_8db2a29dd92c669_lg.jpeg
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Eva för Målerås, fat, blå glasmassa, Malakit", signerat, diameter 45 cm_27168a_8db2abc8cb79782_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, fat, blå glasmassa, Malakit", signerat, diameter 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm_27167a_8db2abc733e5111_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bishop Jeau , egen verkstad, Washington, skål, polykrom glasmassa, signerad, höjd 24 cm_27169a_8db2abca8b2e7c5_lg.jpeg
Bishop Jeau , egen verkstad, Washington, skål, polykrom glasmassa, signerad, höjd 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm_27170a_8db2abcbd7bf4ff_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med  glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm_27163a_8db2abc185b59a7_lg.jpeg
Takampel, mässing med glaskupa, så kallad månskensampel, 1800-talets 2 hälft, emaljmålad dekor av blommor mm, h exklusive kedjor 40 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av fåglar samt Hellsten, Lars för Orrefors, skål, "Corona", vas signerad, höjd 20 cm, skålens diameter 19 cm_27175a_8db2ac24dca6686_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av fåglar samt Hellsten, Lars för Orrefors, skål, "Corona", vas signerad, höjd 20 cm, skålens diameter 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK