Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i brun harpälsglasyr, signerad, h 31 cm_26722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, stengods, dekor i blå-svart harpälsglasyr, signerad, dia 29 cm_26728a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_26621a_8db1f2535c6af8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/hållare för svavelstickor, bemålat lergods, stående resenär med kappsäck och Baedekers reseguide i händerna, h 13 cm_26793a_8db26df19652639_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap, _26847a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_26796a_8db2633bb033178_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm_26654a_8db21587bbbcc66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm_26856a_lg.jpeg
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 11,5 cm_26852a_8db2898d7ea3e02_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 11,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i oxblodsfärgad harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 12 cm_26851a_8db2898c61b6c3c_lg.jpeg
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i oxblodsfärgad harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 12 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i grön harpälsglasyr, signerad med Studiohand och med årsbokstav "d" (1962), h 22 cm_26853a_8db2898b3120924_lg.jpeg
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i grön harpälsglasyr, signerad med Studiohand och med årsbokstav "d" (1962), h 22 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm_26862a_8db289a810439e6_lg.jpeg
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm_26863a_8db289a9441f0f2_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_26646a_8db1fe269b18c3c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_26876a_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrlin, Ingrid, egen verkstad, Båstad, skulpturer, 2st, bemålat stengods, porte-monnaie, så kallad "Sillabörs" samt nyckel, signerade, längd 10-17 cm_26655a_8db2158956438cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_26881a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm_26820a_8db26ee714abc04_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld  reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm_26888a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, porslin, vilande dovkalv, modellnummer 1566, design 1935, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm_26818a_8db26ee3c516501_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1161, höjd 8 cm_26802a_8db2634f291255a_lg.jpeg
Vas, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1161, höjd 8 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", diameter 33 cm, höjd 27 cm_26797a_8db2633cb0d17eb_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", diameter 33 cm, höjd 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_26898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1023, l 17 cm_26795a_8db2633aa5f5793_lg.jpeg
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1023, l 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm_26792a_8db26d889fbd68e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, sockerskål, ljusstakar mm _26821a_8db26eea4e08a6d_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, sockerskål, ljusstakar mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Friedrich-Gronau, Hanne Lore för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, pojke med ekorre, modellnummer 1663, design 1937, h 11 cm_26819a_8db26ee5184dcc5_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av flodlandskap, , h 41 cm_26925a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, blå glasmassa med invälsade linjer, signerad och etikettmärkt, h 19 cm_26715a_8db2498ef5615ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål på fot, blå glasmassa, emaljmålad dekor av kvinnoansikte, signerad h 20 cm_26713a_8db2498af04b179_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål på fot, blå glasmassa, emaljmålad dekor av kvinnoansikte, signerad h 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_26699a_8db23c9761e701e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, höjd 48 cm, någon nagg_26697a_8db23bf8cffbe15_lg.jpeg
Lockurna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, höjd 48 cm, någon nagg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg_26696a_8db23bf6f58e1af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkt, dia 38 cm_26712a_8db24998d65dc33_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran, för Kosta, ljuslyktor mm, 10 st, glas, Sunflower, design 1974, höjd 8-13 cm_26810a_8db29f1d5fa5744_lg.jpeg
Wärff, Göran, för Kosta, ljuslyktor mm, 10 st, glas, Sunflower, design 1974, höjd 8-13 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomte med ljushållare, _26811a_8db26de0eeca31c_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte _26812a_8db26de565b857e_lg.jpeg
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas med hänklar, flintgods, blå underglasyrdekor av blommor samt landskap mm, h 20 cm_26967a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Watz, Birgitta för Lindshammar, fat, bemålat glas, dekor av solros, signeradt, diameter 41 cm_26683a_8db216ea4e08a1c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm_26598a_8db18b728d3bc48_lg.jpeg
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_26974a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tomte, bemålad keramik, möjligen Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 22 cm, någon nagg_26813a_8db26de7180c5c1_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _26980a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 4 200 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fat, porslin, "Från årtusende till årtusende - i tidens tecken", diameter 33 cm, i originalförpackning_26706a_8db23d699831cd6_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, fat, porslin, "Från årtusende till årtusende - i tidens tecken", diameter 33 cm, i originalförpackning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk, _26794a_8db26339834e511_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fitz & Floyd, Japan, bokstöd, 1 par, porslin, art-décostil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande kvinnor, höjd 18 cm_26629a_8db1a623feff93a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar_26639a_8db1fe18910509d_lg.jpeg
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar
Slutpris3 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_27013a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK