Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202_27174a_8db2ac01e00a825_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll_27172a_8db2ac00cc03f6c_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm_27173a_8db2abff86df5f0_lg.jpeg
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm_27178a_8db2ac043604ae4_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm_27166a_8db2abc5816bcbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm_27186a_8db2ac537593891_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 511, diameter 17 cm_27185a_8db2ac5106f2771_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 511, diameter 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, längd 32 cm_27182a_8db2ac4f88a513b_lg.jpeg
Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Kina, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av kvinnor i trädgård samt av landskap, oidentifierad signatur, dia 6,5 cm_27191a_8db2ac9daa6f1bc_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Rörstrand, theservisdelar, flintgods,  "Azur", design 1954, thekanna,, gräddkanna samt 3 koppar med fat_27188a_8db2ac548183f01_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Azur", design 1954, thekanna,, gräddkanna samt 3 koppar med fat
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kanna, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, höjd 16 cm_27187a_8db2ac51fdf7cc8_lg.jpeg
Kanna, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, höjd 16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockask, porslin, Kina, 1800-tal (?), blå underglasyrdekor av Himmelsdrake, Qianlongs märke, dia 6,5 cm_27195a_8db2ac9ece3e273_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bärtallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 16 cm_27196a_8db2aca10381f5a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis sexkaraktärsmärke, h 22 cm_27214a_8db2ae16e8b8a63_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 12 cm_27215a_8db2ae1cbb8dad8_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, parti porslin, Bimbo, 1950-60-tal, 3 thekoppar, 5 underfat samt 3 assietter_27230a_8db2aef6cd85ba4_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, parti porslin, Bimbo, 1950-60-tal, 3 thekoppar, 5 underfat samt 3 assietter
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Jema Glasbruk, Boda, vin- respektive snapsglas, 2 + 2, etikettsignerade, h 17 respektive 23 cm_27237a_8db2af22987a363_lg.jpeg
Okänd designer för Jema Glasbruk, Boda, vin- respektive snapsglas, 2 + 2, etikettsignerade, h 17 respektive 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st samt 8 assietter, porslin, Gustavsberg Blå Blom_27238a_8db2af26671bb66_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st samt 8 assietter, porslin, Gustavsberg Blå Blom
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti konstglas; Signe Persson Melin för Boda Nova/Bodum, skålar, skål Jan Johansson för Orrefors, skål, Alvar Aalto för Iittala, saltkar, Savoy mm_27239a_8db2af39d9f4c63_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
5 delar konsthantverk, Kina, 1900-tal, 3 skulpturer hardwood samt 2 assietter porslin_27240a_8db2af45192faeb_lg.jpeg
5 delar konsthantverk, Kina, 1900-tal, 3 skulpturer hardwood samt 2 assietter porslin
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning_27243a_8db2b79573ef3bc_lg.jpeg
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm_27261a_8db2b9339514f68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_27292a_8db2c83535a29fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm_27293a_8db2c80d0d13af2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm _27294a_8db2c80e5c9cdda_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, "Daphne" - polykrom och förgylld dekor av nymf, genombruten, diameter 25 cm_27296a_8db2c80fb4f0705_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm _27299a_8db2c8361fc8ce5_lg.jpeg
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK