Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_26674a_8db2162dcdec2da_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm_26864a_8db289a2f8e2b75_lg.jpeg
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm_26865b_8db289a4b1faa50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm_26924a_lg.jpeg
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm_26944a_lg.jpeg
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm_26981a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kartuschlåda, läderklädd plåt och brännförgylld brons, M/före 1843 för officer vid Fältläkarekåren, l 16 cm, skador, släpp i söm_26664a_8db215d6e8206f8_lg.jpeg
Kartuschlåda, läderklädd plåt och brännförgylld brons, M/före 1843 för officer vid Fältläkarekåren, l 16 cm, skador, släpp i söm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Handkanon, smide, 1700-tal, så kallad lavinkanon, oktogonalt eldrör, h 12 cm_27121a_8db2a0fa9e0ac77_lg.jpeg
Handkanon, smide, 1700-tal, så kallad lavinkanon, oktogonalt eldrör, h 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm_27164a_8db2abc295809d5_lg.jpeg
Vapensköld, lackerat och bronserat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridande amazon till häst, h 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Prydnadssvärd i balja, metall och textil, Grekland, modern tillverkning, total l 82 cm_27165a_8db2abc405ebd42_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Synnerligen stort parti frimärken- delvis postfriska, FDC, album mm, 8 lådor, säljes till förmån för Lions_27197a_8db2ad3806db5c8_lg.jpeg
Synnerligen stort parti frimärken- delvis postfriska, FDC, album mm, 8 lådor, säljes till förmån för Lions
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo, sekelskiftet 1900, l 54 cm_27198a_8db2adfd6fe2b6d_lg.jpeg
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo, sekelskiftet 1900, l 54 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_27199a_8db2adfe78db8b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kruthorn, 4 st, horn med trä- och metallmontage, 1800-tal, l 16 - 28 cm_27200a_8db2ade946d9bc5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska, antagligen 500-300 f Kr, blystenarna delvis med gjuten dekor, l 3 - 5 cm_27203a_8db2ad936c88f28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 200 - 6 400 SEK
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm_27208a_8db2aec8468d23b_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 15 cm, tillverkningsspricka i handtag_27216a_8db2ae1c14b3ade_lg.jpeg
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 15 cm, tillverkningsspricka i handtag
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dolk, smide och koppar, Kongo, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 43 cm_27218a_8db2ae1a53c8306_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gevär, flintlås, England, 1700-talets 2 hälft, helstock i valnöt, beslag i mässing, lås i smide, plaket mmed gravyr TS (?) No 4, total l 146 cm, anlupet, framstock möjligen kortad_27245a_8db2b843b8a76e7_lg.jpeg
Gevär, flintlås, England, 1700-talets 2 hälft, helstock i valnöt, beslag i mässing, lås i smide, plaket mmed gravyr TS (?) No 4, total l 146 cm, anlupet, framstock möjligen kortad
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti vapendelar, flintor till flintlås mm, 17-1800-tal_27249a_8db2b84750c5fae_lg.jpeg
Parti vapendelar, flintor till flintlås mm, 17-1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej_27251a_8db2b7fe6700fe5_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergpistol, 1800-talets 2 hälft, otydliga proberstämplar, l 22 cm, funktion garanteras ej _27252a_8db2b803bd501d4_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti mynt, delvis silver_27260a_8db2b8f16a7bcfc_lg.jpeg
Parti mynt, delvis silver
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti filatelistisk litteratur med postfriska frimärken_27262a_8db2b9f1d928dfd_lg.jpeg
Stort parti filatelistisk litteratur med postfriska frimärken
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900, l 18 cm _27277a_8db2baecf0abdba_lg.jpeg
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900, l 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Släpspänne med band, WWI, minnesvariant för kvinnor, spännet i sterlingsilver_27278a_8db2bb5be8932ec_lg.jpeg
Släpspänne med band, WWI, minnesvariant för kvinnor, spännet i sterlingsilver
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde, kalligrafisk text "Allah Akbar", dia 4 cm_27279a_8db2bafddac3210_lg.jpeg
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde, kalligrafisk text "Allah Akbar", dia 4 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Minnesmedalj, brons, London Bridges flytt till Lake Havasu, Arizona, dia 7 cm_27280a_8db2bb5d664037b_lg.jpeg
Minnesmedalj, brons, London Bridges flytt till Lake Havasu, Arizona, dia 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skospännen, 1 par, delvis försilvrat stål och paste, gustavianska, sekelskiftet 1800, längd 6 cm _27295a_8db2c80aa1ab95f_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions_27291a_8db2c7b5ac1c30e_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Guldmynt, 20 Francs, Belgien Leopold I1865, , 6,45 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions_27297a_8db2c7b45ad283d_lg.jpeg
Guldmynt, 20 Francs, Belgien Leopold I1865, , 6,45 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Guldmynt, 1 Sovereign, Storbritannien Viktoria 1887, 7,98 gram 916/1000 guld, säljes till förmån för Lions_27300a_8db2c7b2f756bc9_lg.jpeg
Guldmynt, 1 Sovereign, Storbritannien Viktoria 1887, 7,98 gram 916/1000 guld, säljes till förmån för Lions
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Guldmynt, 20 Francs, Frankrike, Napoleon III, 1863, , 6,45 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions_27301a_8db2c7afc3ae2ef_lg.jpeg
Guldmynt, 20 Francs, Frankrike, Napoleon III, 1863, , 6,45 gram 900/1000 guld, säljes till förmån för Lions
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK