Laddar...
Marsauktion
Visning:
Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell_26605a_8db199aab4d7cfb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26605-itemimages/26605a_8db199aab4d7cfb_med.jpeg)
9
Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm_26604b_8db2b9f1ba8bfb2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26604-itemimages/26604b_8db2b9f1ba8bfb2_med.jpeg)
14
Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm_26681a_8db2167684ccf3c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26681-itemimages/26681a_8db2167684ccf3c_med.jpeg)
15
Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 48 delar, rostfritt stål med svarta bakelitskaft, "Opus", design 1958, 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar samt 12 theskedar, _26731a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26731-itemimages/26731a_med.jpeg)
23
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 48 delar, rostfritt stål med svarta bakelitskaft, "Opus", design 1958, 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar samt 12 theskedar,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, väggspegel, skuret och bemålat trä, i form av fönsternisch med skulpterade kvinnoben, signerad, h 60 cm_26671a_8db2162c7db9805_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26671-itemimages/26671a_8db2162c7db9805_med.jpeg)
27
Lövgren, Gerd, egen ateljé, Sommen, väggspegel, skuret och bemålat trä, i form av fönsternisch med skulpterade kvinnoben, signerad, h 60 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_26674a_8db2162dcdec2da_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26674-itemimages/26674a_8db2162dcdec2da_med.jpeg)
36
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_26751a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26751-itemimages/26751a_med.jpeg)
38
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm_26769a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26769-itemimages/26769a_med.jpeg)
45
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_26790a_8db26dafd506385_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26790-itemimages/26790a_8db26dafd506385_med.jpeg)
51
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_26842a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26842-itemimages/26842a_med.jpeg)
58
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas_26784a_8db26dadcb2d117_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26784-itemimages/26784a_8db26dadcb2d117_med.jpeg)
60
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_26786a_8db26d83b672e81_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26786-itemimages/26786a_8db26d83b672e81_med.jpeg)
61
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Supsked, snidat trä, barock, 16-1700-tal, geometrisk dekor, avslutande kronknopp_26846a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26846-itemimages/26846a_med.jpeg)
64
Supsked, snidat trä, barock, 16-1700-tal, geometrisk dekor, avslutande kronknopp
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_26798a_8db2633dd558dd7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26798-itemimages/26798a_8db2633dd558dd7_med.jpeg)
70
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr_26858a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26858-itemimages/26858a_med.jpeg)
78
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Väggur, förgylld metall, Louis XVI-stil, Frankrike, 1900-talets början, h 53 cm_26636a_8db1f0839f6fb11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26636-itemimages/26636a_8db1f0839f6fb11_med.jpeg)
81
Väggur, förgylld metall, Louis XVI-stil, Frankrike, 1900-talets början, h 53 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm_26868a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26868-itemimages/26868a_med.jpeg)
89
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _26880a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26880-itemimages/26880a_med.jpeg)
114
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, modell 48403, 48404 samt 94007, i originalförpackningar_26653a_8db215863ea06f0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26653-itemimages/26653a_8db215863ea06f0_med.jpeg)
118
Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, modell 48403, 48404 samt 94007, i originalförpackningar
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi_26882a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26882-itemimages/26882a_med.jpeg)
119
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi
Slutpris1 000 SEK
Värdering350 - 400 SEK
![Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 68 cm_26854a_8db2923e855c537_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26854-itemimages/26854a_8db2923e855c537_med.jpeg)
141
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 68 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, skulpturer, 3 st, bronserad konstmassa på träsockel, "Hear no evil, see no evil, say no evil", höjd 32 - 35 cm_26778a_8db261ba086a365_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26778-itemimages/26778a_8db261ba086a365_med.jpeg)
154
Okänd designer, skulpturer, 3 st, bronserad konstmassa på träsockel, "Hear no evil, see no evil, say no evil", höjd 32 - 35 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, fisk, signerad, h 62 cm_26779a_8db26d7b9c3dbf8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26779-itemimages/26779a_8db26d7b9c3dbf8_med.jpeg)
160
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, fisk, signerad, h 62 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vaugondy, Robert de, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Royaumes de Suede et de Norwege", Paris 1756, pappersstorlek 51 x 70 cm_26904a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26904-itemimages/26904a_med.jpeg)
163
Vaugondy, Robert de, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Royaumes de Suede et de Norwege", Paris 1756, pappersstorlek 51 x 70 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Tv, LG 65UF852V, 65#, fjärrkontroll medföljer_26777a_8db261b7c40cd4d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26777-itemimages/26777a_8db261b7c40cd4d_med.jpeg)
164
Tv, LG 65UF852V, 65#, fjärrkontroll medföljer
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_26908a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26908-itemimages/26908a_med.jpeg)
169
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm_26911a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26911-itemimages/26911a_med.jpeg)
175
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Rökelsekar, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade växter och skrivtecken, dia 21 cm_26909a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26909-itemimages/26909a_med.jpeg)
176
Rökelsekar, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade växter och skrivtecken, dia 21 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ram, förgyllt trä och stuck, 1900-tal, yttermått 93 x 110, innermått 63 x 79 cm, smärre skador_26839a_8db26fb2ef7ff95_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26839-itemimages/26839a_8db26fb2ef7ff95_med.jpeg)
177
Ram, förgyllt trä och stuck, 1900-tal, yttermått 93 x 110, innermått 63 x 79 cm, smärre skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm_26838a_8db26fb920db9fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26838-itemimages/26838a_8db26fb920db9fb_med.jpeg)
178
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Karlsson, Göran för Gusum, tillskriven, ljusstakar, 1 par mässing, otydligt märkta, h 24 cm_26836a_8db26fb808f4b31_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26836-itemimages/26836a_8db26fb808f4b31_med.jpeg)
179
Karlsson, Göran för Gusum, tillskriven, ljusstakar, 1 par mässing, otydligt märkta, h 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _26916a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26916-itemimages/26916a_med.jpeg)
188
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spegel, bronserat trä och pastellage, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 108 cm_26815a_8db26ee25da0fd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26815-itemimages/26815a_8db26ee25da0fd6_med.jpeg)
196
Spegel, bronserat trä och pastellage, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 108 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm_26814a_8db26de85f7833d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26814-itemimages/26814a_8db26de85f7833d_med.jpeg)
197
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm_26926a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26926-itemimages/26926a_med.jpeg)
205
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Elgitarr, Maestro by Gibson_26775a_8db261b5c4b6982_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26775-itemimages/26775a_8db261b5c4b6982_med.jpeg)
207
Elgitarr, Maestro by Gibson
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Elgitarr, Fender Standard Stratocaster MIM, "MZ1058825" Mexiko_26774a_8db261b44ae352f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26774-itemimages/26774a_8db261b44ae352f_med.jpeg)
208
Elgitarr, Fender Standard Stratocaster MIM, "MZ1058825" Mexiko
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg_26932a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26932-itemimages/26932a_med.jpeg)
218
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _26943a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26943-itemimages/26943a_med.jpeg)
240
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Parti LP-skivor, hårdrock, bl.a Rainbow, Scorpions, Alice Cooper mm_26716a_8db2498dd2582e9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26716-itemimages/26716a_8db2498dd2582e9_med.jpeg)
242
Parti LP-skivor, hårdrock, bl.a Rainbow, Scorpions, Alice Cooper mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dragspel, Hagström, Maja, i väska_26717a_8db2498c3e567d9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26717-itemimages/26717a_8db2498c3e567d9_med.jpeg)
243
Dragspel, Hagström, Maja, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Hattstock, trä och metall, mekanisk, 1900-talets 1 hälft, , höjd 26 cm_26701a_8db23c96659f820_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26701-itemimages/26701a_8db23c96659f820_med.jpeg)
267
Hattstock, trä och metall, mekanisk, 1900-talets 1 hälft, , höjd 26 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal, _26957a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26957-itemimages/26957a_med.jpeg)
269
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _26959a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26959-itemimages/26959a_med.jpeg)
271
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _26962a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26962-itemimages/26962a_med.jpeg)
277
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _26964a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26964-itemimages/26964a_med.jpeg)
282
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Mortel med pistill, kolmårdsmarmor, 1800-talets 2 hälft, h24 cm, pistill med lagning_26688a_8db216d566f9d0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26688-itemimages/26688a_8db216d566f9d0a_med.jpeg)
290
Mortel med pistill, kolmårdsmarmor, 1800-talets 2 hälft, h24 cm, pistill med lagning
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okända designers, nötknäckare, 2 st, snidat trä, i form av ekorre respektive gammal gubbe, längd 17-20 cm_26686a_8db216e7ecd7bbd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/26686-itemimages/26686a_8db216e7ecd7bbd_med.jpeg)
291
Okända designers, nötknäckare, 2 st, snidat trä, i form av ekorre respektive gammal gubbe, längd 17-20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.