Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_26685a_8db216e8a33a1bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt_26682a_8db216eb0c43511_lg.jpeg
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
SlutprisInga bud
Värdering450 - 500 SEK
Bilhjälm, Jofa, 19050-tal_26597a_8db18b71ac66575_lg.jpeg
Bilhjälm, Jofa, 19050-tal
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brasskärm, bronserat stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, tryckt dekor av parforcejaktsällskap, h 81 cm, smärre slitage_26680a_8db2167751ca010_lg.jpeg
Brasskärm, bronserat stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, tryckt dekor av parforcejaktsällskap, h 81 cm, smärre slitage
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _26976a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm_26977a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _26978a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Väggplåt, gjutjärn, renässansstil, möjligen Ilsenburg, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridsscen, h 61 cm_26979a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Vattentunna, koppar, C J Arfström, Uppsala, 1800-talets slut, lejonmaskaroner med ringhänklar, invändigt förtent, stämplad, h 71 cm_26675a_8db2167aeaf413a_lg.jpeg
Vattentunna, koppar, C J Arfström, Uppsala, 1800-talets slut, lejonmaskaroner med ringhänklar, invändigt förtent, stämplad, h 71 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Solfjäder, pärlemor med bronsbeslag, högklassigt Parisarbete, 1800-talets mitt eller 2 hälft, akvarellerad dekor av väggfält samt fruktplockande par, l 25 cm_26667a_8db215d4c39b8a4_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Diorama med pappersklipp, möjligen USA, sekelskiftet 1900, dekor av putti mm, totalt mått 27 x 32 cm_26986a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong_26602a_8db18b6f6c3bba6_lg.jpeg
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Moldenhawer, Henning för Bang & Olufsen, reciever, palisander, Beomaster 900, design1964 samt högtalare Beovox S30, 4 st_26599a_8db1f24e553a38e_lg.jpeg
Moldenhawer, Henning för Bang & Olufsen, reciever, palisander, Beomaster 900, design1964 samt högtalare Beovox S30, 4 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti samlarbilder, filmisar, cirka 100 st, 1900-talets mitt_26684a_8db216e950be967_lg.jpeg
Parti samlarbilder, filmisar, cirka 100 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter, _27030a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_27035a_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm_26648a_8db1fe28f037931_lg.jpeg
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hein, Piet, avstressningskulor 2 st, nysilver, så kallade "Superæg", h 3 cm, medföljer skinnpåse_27059a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
UTGÅR
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm_27045a_8db29ed005e72c0_lg.jpeg
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage_27039a_8db29ec659f10a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr_27038a_8db29ec466bf03b_lg.jpeg
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm_27027a_8db2950e8e712f5_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm_27073a_lg.jpeg
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, trä, modern tillverkning, "Cobra"-liknande design, h 29 cm_27072a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_27083a_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Symaskin, Yamata, FY760_26603a_8db18af54cd3b10_lg.jpeg
Symaskin, Yamata, FY760
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Brevpress, bronserat bly (?), 1800-tal, vilande, egyptiskt lejon, l 9 cm_26789a_8db26d84c741f6d_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd gravör, 17-1800-tal, tryckplåt till kopparstick, Tycho Brahes gravmonument i Prag, plåtstorlek 11 x 7,5 cm_26785a_8db26db7b4e5b49_lg.jpeg
Okänd gravör, 17-1800-tal, tryckplåt till kopparstick, Tycho Brahes gravmonument i Prag, plåtstorlek 11 x 7,5 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, ny-Louis XV, dekor av kvinna med fågel, urverk signerat Linet Ainé Paris (urmakaren nämnd 1850), h 38 cm_27090a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_27091a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm_27092a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jordglob, Rähts fysisk politisk, höjd 47 cm_26607a_8db1e2f19e14dd5_lg.jpeg
Jordglob, Rähts fysisk politisk, höjd 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm_27043a_8db29f0a25a3b02_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm_27044a_8db29f0b6bea94c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stop, tenn, cylindriskt, stämplat Nils Abraham Santesson Stockholm 1874, h 20 cm_27052a_8db29ed140148e3_lg.jpeg
Stop, tenn, cylindriskt, stämplat Nils Abraham Santesson Stockholm 1874, h 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm_27053a_8db29ed3f13150a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med mässingsbeslag och inkrusterigar i förgylld mässing och pärlemor, 1800-talets 2 hälft, l 8,5 cm_27056a_8db29ed29e8956b_lg.jpeg
Portemonnaie, sköldpadd med mässingsbeslag och inkrusterigar i förgylld mässing och pärlemor, 1800-talets 2 hälft, l 8,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm_27107a_8db2a0021fff323_lg.jpeg
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm_27108a_8db2a00373f78a5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Coasters, 6 st, metall, 1970-tal, Zingo, dia 8 cm_27050a_8db29f1081f1a1c_lg.jpeg
Coasters, 6 st, metall, 1970-tal, Zingo, dia 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas_26776a_8db2a08c8cb7272_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm_27113a_8db2a08e0fb45f1_lg.jpeg
Smyckeskrin, lackarbete, Kina, 1900-talets 2 hälft, l 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm_27119a_8db2a0f88347391_lg.jpeg
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dörrhandtag, mässing och smide, 1800-tal, l 12 cm_27120a_8db2a0f995caaa7_lg.jpeg
Dörrhandtag, mässing och smide, 1800-tal, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm_27137a_8db2a19cf8027c6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets början, mansporträtt, synlig pappersstorlek cirka 6 x 4 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm_27135a_8db2a19bb3c2ab4_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas_27139a_8db2a19fb2f0289_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK