Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm_28368a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm_28379a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armring, försilvrad metall, Turkiet, 1900-tal, dekor av thugra, halvmåne och stjärna, skrivtecken mm, låssprint i form av jambiya, innerdiameter 65 x 50 mm_28384a_8db585733647208_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm_28392a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_28434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_28485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm_28608c_8db5ad387429871_lg.jpeg
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_28646a_8db5b7aacf3bed5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _28645a_8db5b7a93a282d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm_28644a_8db5b7a603ba6cd_lg.jpeg
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg_28643a_8db5b7a3e5d4e9f_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm_28719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm_28189a_8db5218558e7364_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_28750a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skrivschatull, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor av fåglar samt blommor, inre sammetsklädd skrivyta, oidentifierad signatur, bredd 38 cm_28195a_8db52165a8e66e3_lg.jpeg
Skrivschatull, lackarbete, Japan, 1900-tal, dekor av fåglar samt blommor, inre sammetsklädd skrivyta, oidentifierad signatur, bredd 38 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm_28632a_8db5c53d8a53cbc_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm_28831a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Thekanna, lergods, Kina, 1900-tal, i form av person i bambuskog, oidentifierad signatur, höjd 24 cm_28846a_lg.jpeg
Thekanna, lergods, Kina, 1900-tal, i form av person i bambuskog, oidentifierad signatur, höjd 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg_28350a_8db5ab32da76147_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut, pumpaformad, blå underglasyrdekor, höjd 29 cm, någon mynningsnagg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK