Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm_28680a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_28681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_28682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Öfverbeck, Henning, olja, båt vid strand, signerad, 28 x 37 cm_28686a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm_28694a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs_28699a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram_28628a_8db5c4e3f6b27b5_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram_28726a_8db5c4e540c940e_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram_28727a_8db5c4e6864291b_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, _28728a_8db5c4e87863f71_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28729a_8db5c4e96db6700_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28730a_8db5c4ea53cb2ae_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram _28731a_8db5c4eb17cec87_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram _28732a_8db5c4ebecdb5eb_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram _28733a_8db5c4ed0b1f2c8_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram _28734a_8db5c4ee0acd01e_lg.jpeg
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm_28736a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm_28737a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Laurent, Käte, akryl, "I Glommen på våren", signerad och daterad 2012, 20 x 20 cm_28651a_8db5b7abc2c839c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Ribersborgs Kallbadhus, Malmö, signerad L (?) Borgström och daterad -95, synlig pappersstorlek 22 x 34 cm_28741a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm_28627a_8db5b7487c762ab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm_28749a_lg.jpeg
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, Agersnapsvej, Mølholm, signerad V Schultz och daterad 1884, synlig papappersstorlek 25 x 33 cm_28547a_8db5ab76b8f6305_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Sven, olja, "Tamburin", färgavflagningar, 28 x 22 cm_28754a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm_28166a_8db515e0060ae00_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm_28763a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm_28764a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1991 och numrerad 86/300, synlig pappersstorlek 36 x 34 cm_28168a_8db5156d4a4d423_lg.jpeg
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1991 och numrerad 86/300, synlig pappersstorlek 36 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blandteknik, barn i folkdräkt, 21 x 89 cm_28768a_8db5c6288074e37_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blandteknik, barn i folkdräkt, 21 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm_28771a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Simonsen, Axel, olja, italiensk gatubild, signerad, 60 x 50 cm_28770a_8db5c62b44d9f74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekbom, Ann Marie, olja, stilleben med tulpaner, signerad och daterad 1963, 72 x 62 cm_28769a_8db5c62a1be24eb_lg.jpeg
Ekbom, Ann Marie, olja, stilleben med tulpaner, signerad och daterad 1963, 72 x 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv från Mellbystrand, signerad och daterad -84, synlig pappersstorlek 28 x 35 cm_28636a_8db5b74b0ebb777_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv från Mellbystrand, signerad och daterad -84, synlig pappersstorlek 28 x 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv med båtar, signerad och daterad -85, synlig pappersstorlek 36 x 50 cm_28635a_8db5b74a071e336_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv med båtar, signerad och daterad -85, synlig pappersstorlek 36 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm_28782a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm_28785a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, motiv från Vidum, a tergo betecknad Carl Jensen, 51 x 69 cm_28562a_8db5ac75c576a0b_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, motiv från Vidum, a tergo betecknad Carl Jensen, 51 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, skördelandskap, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 23 x 38 cm_28548a_8db5ab849995b8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Skagens hamn, signerad SD (?) samt betacknad Skagen -45, 16 x 22 cm_28544a_8db5ab73dfe9bc8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarellerad tuschlavering, gård i landskap, synlig pappersstorlek 12 x 20 cm_28545a_8db5abbabd6a1c1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mörner, Hjalmar, litografi, handkolorerad, "Åkar Chaise i Trackten af Paris", tryckt signatur, ed Gjöthström & Magnusson, synlig pappersstorlek 24 x 32 cm_28557a_8db5ab7adfcf63f_lg.jpeg
Mörner, Hjalmar, litografi, handkolorerad, "Åkar Chaise i Trackten af Paris", tryckt signatur, ed Gjöthström & Magnusson, synlig pappersstorlek 24 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindroth, Gunnel, färglitografi, motiv av fiskar, signerad och numrerad 30/60, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm_28106a_8db4fa38e847007_lg.jpeg
Lindroth, Gunnel, färglitografi, motiv av fiskar, signerad och numrerad 30/60, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flightkarta, "Briefing from the captain", Gorm Viking för SAS, flight mellan Köpenhamn och Seattle, 6/9 -82, synlig pappersstorlek 28 x 51 cm_28109a_8db4fa42fcd1d87_lg.jpeg
Flightkarta, "Briefing from the captain", Gorm Viking för SAS, flight mellan Köpenhamn och Seattle, 6/9 -82, synlig pappersstorlek 28 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindroth, Hasse, etsningar, 3 st, varierande storlekar_28172a_8db516632bcfd2d_lg.jpeg
Lindroth, Hasse, etsningar, 3 st, varierande storlekar
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nielsen, Palle, etsning, "Nekropolis", Opus 43 signerad, daterad 71-72 och numrerad XXX/2408, pappersstorlek 37,5 x 46 cm. _28173a_8db516622b9e7bb_lg.jpeg
Nielsen, Palle, etsning, "Nekropolis", Opus 43 signerad, daterad 71-72 och numrerad XXX/2408, pappersstorlek 37,5 x 46 cm.
SlutprisInga bud
Värdering500 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, havsmotiv, otydligt signerad, 117 x 96 cm_28204a_8db52d2884e07bf_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, havsmotiv, otydligt signerad, 117 x 96 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lignell, Sven, olja, pojke med blommor, signerad, 80 x 81 cm_28212a_8db52dbff1cecda_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, pojke med blommor, signerad, 80 x 81 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, fyra flickor, signerad, 80 x 60 cm_28210a_8db52dc28aca002_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, fyra flickor, signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK