Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
- Måleri & GrafikRensa filter
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Julafton" (No 1), synlig pappersstorlek 11,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Humpe" (No 2), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "God kväll, farbror! sa’ pojken" (No 3), synlig pappersstorlek 11 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Här har du allt, som återstår af mina kläder!" (No 4), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Två friare" (No 5), synlig pappersstorlek 9,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Den lilla prinsessan och trollen" (No 6), synlig pappersstorlek 10,5 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollhästen" (No 7), synlig pappersstorlek 9 x 8,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "En sådan eländig liten bleknos! sa’ trollet" (No 8), synlig pappersstorlek 12 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Prinsessan och småtrollen" (No 9), synlig pappersstorlek 10,5 x 9 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bauer, John, litografi, efter honom, utgiven 1915 i häftet "Troll" av Ernst Bauers Förlag, "Trollens styfdotter" (No 10), synlig pappersstorlek 9 x 13,5 cm, ej examinerad ur ram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 75", signerad och numrerad 61/150, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad 1991 och numrerad 86/300, synlig pappersstorlek 36 x 34 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, blandteknik, barn i folkdräkt, 21 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekbom, Ann Marie, olja, stilleben med tulpaner, signerad och daterad 1963, 72 x 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv från Mellbystrand, signerad och daterad -84, synlig pappersstorlek 28 x 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell, strandmotiv med båtar, signerad och daterad -85, synlig pappersstorlek 36 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, motiv från Vidum, a tergo betecknad Carl Jensen, 51 x 69 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mörner, Hjalmar, litografi, handkolorerad, "Åkar Chaise i Trackten af Paris", tryckt signatur, ed Gjöthström & Magnusson, synlig pappersstorlek 24 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindroth, Gunnel, färglitografi, motiv av fiskar, signerad och numrerad 30/60, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flightkarta, "Briefing from the captain", Gorm Viking för SAS, flight mellan Köpenhamn och Seattle, 6/9 -82, synlig pappersstorlek 28 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindroth, Hasse, etsningar, 3 st, varierande storlekar
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nielsen, Palle, etsning, "Nekropolis", Opus 43 signerad, daterad 71-72 och numrerad XXX/2408, pappersstorlek 37,5 x 46 cm.
SlutprisInga bud
Värdering500 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, havsmotiv, otydligt signerad, 117 x 96 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lignell, Sven, olja, pojke med blommor, signerad, 80 x 81 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, fyra flickor, signerad, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK