Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
- Måleri & GrafikRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 18 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK