Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Jonson, Sven, olja, "Valörer vid ett stenbrott" - motiv från Söndrum, signerad och daterad 1949, 45 x 54 cm, a tergo utställningsetiketter, bland annat från från Nordiska Konstförbundet, _28121a_8db4fd1a7abdd1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Jonson, Sven, blandteknik, "Fragment" - förlaga till färglitografin med samma namn, signerad, a tergo intygad av sonen Bo Jonson, pappersstorlek 54 x 77 cm, marginalrevor, _28122a_8db5062f61090eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm_28258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 18 000 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prinsessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _28264a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm _28269a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm_28271a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett_28108a_8db4fad0563b3d9_lg.jpeg
Strid, Hardy, tempera, "Rollinmadonnan, signerad och daterad 1949, 61 x 56 cm, med Strids ouevreetikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett_28100a_8db4fa14d094fc1_lg.jpeg
Clark, W A (William Albert?), olja, Hubertusjakt, signerad, 50 x 75 cm, a tergo etikett
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jahn, Georg, etsning, badande kavallerister med hästar, "Pfedrdeschwemme", signerad, synlig pappersstorlek 45 x 59 cm, gulnad_28288a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm_28300a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm_28290a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm_28292a_lg.jpeg
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm_28298a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm_28110a_8db4d5610190815_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Okänd konstnär, pastell, ballerina, otydligt signerad, a tergo etikett, synlig pappersstorlek 66 x 81 cm_28203a_8db522e6efb5a7c_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm_28113a_8db4fa2dee68b28_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, "Sommanatt "Lilla Nassa"", signerad och numrerad 218/275, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm_28111a_8db4fa6b32fa26d_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarellerad tuschteckning, surrealistisk komposition, otydligt signerad och daterad -56, pappersstorlek 22 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm_28112a_8db4fa2768a9e67_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, "Nattbris", signerad och numrerad 35/460, synlig pappersstorlek 41 x 53 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm_28101a_8db4fa28792530f_lg.jpeg
Jolin, Einar, färglito, Japaninspirerat stilleben, signerad och numrerad 291/360, synlig pappersstorlek 63 x 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm, _28103a_8db4fa7a62e9271_lg.jpeg
Ebeling, Marianne, olja, porträtt av Katalin Hidas, signerad och daterad 1959, enligt etikett a tergo utförd på Valands och inköpt på Konsthallen i Göteborg, 63 x 45 cm,
Slutpris5 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm_28360a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder_28331a_8db56e13b78e868_lg.jpeg
Salem, Aly Ben, blandteknik, "Ökenblomster" - motiv med kvinna och hästar, signerad, 23 x 27 cm, medföljer utställningsfolder
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Soot Bull", signerad S4 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm_28373a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm_28369a_lg.jpeg
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, kvinna med växter, otydligt signerad, 91 x 71 cm, smärre duklagning_28371a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm_28332a_8db56e1598a8d4d_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Nemesia", signerad, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, "Ny dag gryr", signerad och daterad 1968, 25 x 42 cm_28333a_8db56e182b79049_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_28335a_8db56e20f259730_lg.jpeg
Wedel, Nils, färglito, komposition, signerad och numrerad 7/310, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_28376a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Röda tak", signerad och daterad 1942, 27 x 35 cm_28356a_8db5857777a55cf_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm_28355a_8db585858c2d145_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Augustidag", signerad och daterad 1945, 38 x 46 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_28389a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland, _28353a_8db58589658b8b5_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, Halmstad slott, signerad, 33 x 41 cm, Halmstad Slott är residens för Landshövdingen i Halland,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm_28354a_8db58586e4174af_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Sommarlandskap" - motiv från Rolfstorp, Ljungby, Halland, signerad och daterad 1942, 37 x 47 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lindström, Bengt, olja, "Dykande gestalt", signerad och daterad 1970, 25 x 33 cm_28316a_8db561106a42128_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm_28152a_8db507f8cff8922_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Fransk fågelmarknad", signerad och numrerad 138/260, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 214/260, synlig pappersstorlek 35 x 51 cm_28155a_8db507efce724c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm_28154a_8db507f61480e34_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Adam och Eva", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm_28151a_8db507fa7b16128_lg.jpeg
Thoren, Esaias, färglitografi, "I fiskens tecken", signerad och numrerad 282/300, daterad -72, synlig pappersstorlek 44 x 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm_28156a_8db507821356843_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglitografi, "Poem om hösten", signerad och numrerad 252/260, synlig pappersstorlek 43 x 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_28393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par på färd", signerad och numrerad 191/290, synlig pappersstorlek 44 x 34 cm_28216a_8db5526b5931453_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28127a_8db50747d3f9f43_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28125a_8db5074515ea9ee_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall", signerad HC 20/40, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Avfärden från Calypso", ur mappen "Strändernas Svall", signerad Provtryck, pappersstorlek 50 x 65 cm, proveniens: konstnärens egen samling, därefter i arv inom familjen_28126a_8db50746af91519_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj_28124a_8db5074385c755d_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad 14/200, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnärens familj
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_28400a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _28403a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK